Ładowanie

Wystawa i wernisaż – 9. Festiwal Malarstwa w NFM

15 maja, 2024

"Moja przestrzeń" Marian Wołczuk źródło: NFM

Dzieła Piotra Błażejewskiego, Stanisława Kortyki oraz Mariana Wołczuka na korytarzach NFM od 8 maja do końca czerwca. 9. Festiwal Malarstwa to okazja, aby przypomnieć wrocławskim odbiorcom sztuki o zasłużonych dla ASP profesorach. 

Od 8 maja do 30 czerwca w korytarzach Narodowego Forum Muzyki spotkać się będzie można z dziełami trzech profesorów malarstwa. Mowa o latami związanych z Akademią Sztuk Pięknych Piotrze Błażejewskim, Stanisławie Ryszardzie Kortyce i Marianie Wołczuku. Są to artyści i dydaktycy, który na liczne sposoby przysłużyli się wrocławskiej uczelni artystycznej. 9. Festiwal Malarstwa organizowany przez ASP jest zatem doskonałą okazją, aby przypomnieć ich twórczość. 

 – Ten unikalny tercet jest obietnicą nieoczywistych współbrzmień dzięki różnorodnym postawom tworzących go artystów. Błażejewski szuka w sztuce porządku oraz harmonii, tworząc obrazy proste i syntetyczne. Jego malarstwo należy do sztuki geometrycznej, jednak w wydaniu nierygorystycznym, ale miękkim. Starannie dopracowane kompozycje często rozbrzmiewają świetlistym kontrapunktem – głośnym i intensywnym. Obrazy Kortyki są bramami do innych, tajemniczych światów, które rozciągają się po nieznany horyzont. Powściągliwe i poważne, oddziałują raczej spokojem i ciszą, niekiedy nasyconą i gęstą. W abstrakcyjnych płótnach Wołczuka wyczuwalny jest motyw pejzażu i inspiracja zapamiętaną sytuacją i przestrzenią. Wielokrotne rekonfigurowanie elementów i liczne zmiany tonacji dowodzą nieskrępowanej radości tworzenia. Wszystkie obrazy są niezależne i autonomiczne, jednak razem z innymi tworzą jedną symfonię. W zestawieniu z dziełami Błażejewskiego i Kortyki zbudują trójgłosową polifonię, zaskakującą malarskim brzmieniem – artystów przedstawiają organizatorzy wydarzenia. 

Źródło: NFM

9. Festiwal Malarstwa – wystawa i wernisaż 

Opisywani artyści już kilka lat cieszą się zasłużoną emeryturą, ale mimo to wciąż tworzą. Tym samym dają świadectwo nieprzemijającej miłości do sztuki. Nadszedł więc czas aby jej odzwierciedlenie w dziełach pokazać wrocławskiej publiczności. NFM zaprasza zatem do obejrzenia ich wystawy dostępnej codziennie w godz. 11.00–18.00. Natomiast uczestnicy koncertów zewnętrznych organizatorów mogą ją obejrzeć po okazaniu ważnego biletu na dane wydarzenie. Wernisaż wystawy odbędzie się zaś 19 maja o 17.00 w Foyer NFM przy ul. Plac wolności 1.

Zobacz też: Wielkie widowisko w Hali Stulecia. Do odebrania darmowe wejściówki!.