Ładowanie

W 14 miastach w Polsce równocześnie otwarto wystawę „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Jednym z ośrodków, w których to miało miejsce było wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia.

Otwarto wystawę “Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Gdzie ją zobaczyć?

KP 7 czerwca, 2023

W 14 miastach w Polsce równocześnie otwarto wystawę „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Jednym z ośrodków, w których to miało miejsce było wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia. Fot. Iryna Marczenko/Centrum Historii Zajezdnia

W 14 miastach w Polsce równocześnie otwarto wystawę „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Jednym z ośrodków, w których to miało miejsce było wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Fundusz Obrony Narodowej został stworzony przed II wojną światową i miał na celu zebranie środków na modernizację polskiej armii. Uroczyste otwarcie wystawy „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” miało miejsce 6 czerwca. Wrocławska ekspozycja zawiera 62 przedmioty, które w zdecydowanej większości wyprodukowane zostały w przedwojennym Wrocławiu.

Ten zbiór sreber jest skromny i nie są to wybitne dzieła sztuki. To przedmioty codziennego użytku, które mają przede wszystkim wartość pamiątek rodzinnych. Ale ich najważniejszym aspektem jest powód, dla którego zostały przekazane do Funduszu Obrony Narodowej. Niosą one ze sobą historię rodzin, które pragnęły wzmocnić swoją ojczyznę przed nieprzyjacielem – powiedział dr Andrzej Jerie, p.o. dyrektora Centrum Historii Zajezdnia

Srebra Funduszu Obrony Narodowej można oglądać w ramach wystawy głównej „Wrocław 1945–2016”. Stanowią one część ekspozycji pokazującej pokój w mieszkaniu z roku 1939, czyli momentu, w którym rozpoczął się kataklizm wojenny.

Wystawa „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” w Centrum Historii Zajezdnia będzie czynna do 1 października 2023 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Z aplikacją mobilną do urzędu. Jak to działa?
Tagi