W czwartek o 14:00 na ul. Świdnickiej nastąpiło otwarcie wystawy WPEŁNIKOBIECA. Pomysłodawczynią akcji jest Judyta Pożerniuk – prezes Fundacji Para-NORMAL Activity. Jaka jest idea projektu oraz gdzie można zobaczyć fotografie?

W dzisiejszym spotkaniu udział wzięły: Aleksandra Hamkało, aktorka i ambasadorka inicjatywy, Judyta Pożerniuk, prezes Fundacji Para-NORMAL Activity, Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i współorganizatorka inicjatywy oraz uczestniczki akcji – Magdalena Orłoś, Anna Kwiatek, Monika Szymańska, Karolina Chorągwicka i Martyna Mucha. Wystawa mieści się na ul. Świdnickiej – między ul. Kazimierza Wielkiego, a pl. Teatralnym, obok restauracji Dinette.
Idea projektu
Celem projektu jest zwrócenie uwagi, że piękno kobiet nie definiują stereotypy przypisywane społecznie. Fotografie przedstawiają pięć kobiet, które zgodziły się na udział w sesji.
– Prezentujemy te zdjęcia na wystawie, umieszczone naprzeciwko siebie, jak w odbiciu lustrzanym. W ten sposób pokazujemy, że kobiecość jest w każdej kobiecie, że kiedy zabierzesz wózek, czy laskę, to po prostu zostaje kobieta – bo to zawsze i nieustannie jest KOBIETA, po prostu. Taka sama jak każda. Oddzielamy niepełnosprawność od bycia kobietą pełnowartościową społecznie, emocjonalnie oraz budujemy nowy wizerunek kobiety niepełnosprawnej w społeczeństwie. – informowała Judyta Pożerniuk, pomysłodawczyni akcji i prezes Fundacji Para-NORMAL Activity
– W tej kampanii nie używamy słowa niepełnosprawna, bo żadna z pań nie utożsamia się z niepełnosprawnością – dodała.
Piękno jest w każdej kobiecie
Uczestniczki akcji podkreślały znaczenie projektu i cieszyły się, że mogły uczestniczyć w przedsięwzięciu. Według nich to bardzo ważne, żeby informować ludzi o problemach, z jakimi stykają się osoby z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim pokazywać, że kobiecości i piękna nie definiuje to czy ktoś jeździ na wózku.
– Przez ponad 20 lat nie miałam styczności z osobami z niepełnosprawnością. Po utracie wzroku działam społecznie, na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami również szkoląc i pokazując ludziom, jak można w bardzo łatwy sposób przełamać te bariery i ten strach. To jest bardzo ważne, żeby z takimi akcjami wychodzić do ludzi. – wspominała Magdalena Orłoś, uczestniczka akcji.
– Niepełnosprawność jest tylko tym, co jest tak naprawdę na zewnątrz, a nie wewnątrz. Niepełnosprawność nie kształtuje nas jako osoby, kształtuje tylko nasze ruchy, bo nie możemy czegoś zrobić, ale to nie definiuje nas jako osoby. Niepełnosprawność może być kobieca, co pokazują te zdjęcia. – mówiła uczestniczka akcji, Karolina Chorągwicka.
– Stwierdziłam, że nie mam nic do stracenia. Uważam, że to przepiękna akcja i trzeba promować takie rzeczy, bo to jest bardzo ważne. – dodała.
Wspólnotowość kobiet
Bardzo ciepło o inicjatywie wypowiadała się Aleksandra Hamkało – aktorka związana Wrocławiem i ambasadorka projektu „Rok Dobrych Relacji”.
– Bardzo dziękuję za zaproszenie do tej akcji. Jestem zaszczycona, że jestem kojarzona z kobiecością. Wydaje mi się, że kobiecość to takie źródło, z którego możemy czerpać ogromną siłę. I każdy do tego źródła dąży troszkę inną drogą. Niektóre są proste, niektóre są kręte, czasami idziemy tam dźwigając nadwagę, a czasami martwiąc się o swoją niedowagę. Czasami idziemy tam z rodziną i mężem, a czasami w pojedynkę. A czasami na nogach, a czasami na wózku. Ważne, żeby do tego źródła znaleźć własną drogę i móc z niego czerpać to, co może nam dać. – skomentowała inicjatywę Aleksandra Hamkało, aktorka i ambasadorka projektu.
– To, co dla mnie jest najważniejsze w tym projekcie, to wspólnotowość kobiet. – dodała.
Proces tworzenia projektu
Pięć pierwszych kobiet, które zgłosiło się do akcji przez ogłoszenie na stronie wroclaw.pl i fb zaproszono do udziału w projekcie. Sesja była prowadzona w 3 lokalizacjach we Wrocławiu. Na Bulwarze Dunikowskiego, w Hydropolis oraz w Hali Ludowej. Odwiedzający mogą zobaczyć 10 zdjęć – po 2 zdjęcia każdej uczestniczki. Jedno z atrybutem niepełnosprawności (wózek, laska), drugie bez nich – na których niepełnosprawność nie jest widoczna. Zdjęcia zrobiła profesjonalna fotograf – Kasia Choma. Za stylizacje odpowiedzialna była Joanna Głowacka – właścicielka agencji modelek SPOT managment. Wizaż zapewniła Aleksandra Kołakowska.
– Ta akcja pokazała siłę kobiet. Wszyscy chcieli wziąć w tym udział i to mnie niesamowicie zaskoczyło, bo wszystkie osoby, które pomagały to były kobiety. – opisywała akcję Judyta Pożerniuk.
Kim są uczestniczki akcji?
W akcji wzięło udział 5 kobiet, które na prośbę organizatorki napisały o sobie krótki opis. Jak postrzegają się modelki WPEŁNIKOBIECA?
– Magdalena Orłoś – Pedagog specjalny, szkoleniowiec Fundacji Katarynka w obszarze dostępności kultury, prowadzi fanpage Gotowanie w Ciemno. Urodzona w Przemyślu, we Wrocławiu mieszka kilkanaście lat.
– Anna Kwiatek – Z wykształcenia Politolog, pracuje jako analityk internetowy/operator danych. Pochodzi z Kamiennej Góry, od dwóch lat mieszka we Wrocławiu z ukochanym kotem i psem.
– Monika Szymańska – matka na pełen etat, szczęśliwa żona i świetna pływaczka, pochodzi z Wrocławia, a obecnie mieszka w Legnicy.
– Karolina Chorągwicka – świeżo upieczony magister inżynier dietetyki, fanka tenisa i siatkówki, rozwija własną działalność związaną z tym tematem. Mieszka w Modliszewie koło Wałbrzycha.
– Martyna Mucha –Kibicka Śląska, mama Janka i szczęśliwa żona. Mieszka we Wrocławiu. Pracuje i udziela się społecznie.
Wystawę można obejrzeć do 16 sierpnia.
















Fot. Joanna Bim