Ładowanie

Od piątku, 14 lipca, weszła w życie metoda legitymowania się elektronicznym dowodem osobistym. Dowiedz się więcej!

Z aplikacją mobilną do urzędu. Jak to działa?

Alicja Jurasz 15 lipca, 2023

Od piątku, 14 lipca, weszła w życie metoda legitymowania się elektronicznym dowodem osobistym. Dowiedz się więcej! Fot. Pexels.com

Od piątku, 14 lipca, weszła w życie metoda legitymowania się elektronicznym dowodem osobistym. Czy możemy więc pójść z aplikacją mobilną do urzędu? Tak, jednak z pewnymi wyjątkami. Dowiedz się więcej!

Mobywatel to aplikacja mobilna stworzona przez rząd, w której możemy trzymać swoje dokumenty. Oznacza to dużą wygodę, ze względu na to, że wszystkie znajdziemy w telefonie — m.in. dowód osobisty, prawo jazdy czy certyfikat szczepienia przeciwko COVID-19. Urzędnicy będą respektować okazywane w ten sposób dowody osobiste.

By użyć aplikacji, należy potwierdzić tożsamość poprzez Profil Zaufany, bankowość elektroniczną lub aplikację eDO App.

Gdzie można, a gdzie nie można?

Dokumenty w aplikacji mobilnej to wielka wygoda, a elektronicznym dowodem osobistym posłużymy się już niemal wszędzie — w urzędzie, na poczcie, u notariusza, w sądzie czy w MPK Wrocław, a nawet wylegitymujemy się nim przed policją.

Są jednak pewne wyjątki. Elektronicznego dowodu nie użyjemy, składając wniosek o nowy dowód osobisty, przekraczając granicę kraju, czy załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.)

CZYTAJ WIĘCEJ:  Turystyczna nowość. Jesienią ruszą loty z Wrocławia do Agadiru!
Tagi