Ładowanie

31 wizerunków książąt i królów Polski pojawi się w pociągach Kolei Dolnośląskich. Projekt „Z przeszłości w przyszłość” ma na celu przypomnieć podróżnym o tożsamości narodowej.

„Z przeszłości w przyszłość” – nowy projekt edukacyjny Kolei Dolnośląskich

15 czerwca, 2023

31 wizerunków książąt i królów Polski pojawi się w pociągach Kolei Dolnośląskich. Projekt „Z przeszłości w przyszłość” ma na celu przypomnieć podróżnym o tożsamości narodowej. Fot. Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego Facebook

31 wizerunków książąt i królów Polski pojawi się w pociągach Kolei Dolnośląskich. Projekt „Z przeszłości w przyszłość” ma na celu przypomnieć podróżnym o tożsamości narodowej.

Fot. Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego Facebook

„Z przeszłości w przyszłość – poczet królów i książąt na pociągach KD” to najnowszy pomysł spółki Kolei Dolnośląskich. W środę, 14 czerwca odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele zarządu województwa i Kolei Dolnośląskich opowiedzieli o szczegółach akcji.

Tym projektem pokazujemy, że spoglądamy w przyszłość, ale nie zapominamy o przeszłości i naszej pięknej historii. Jesteśmy z niej dumni i zachęcamy wszystkich do tego, aby ją poznawali – powiedział marszałek województwa Cezary Przybylski.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Edukacja historyczna

Pojazdy KD będą zdobiły wizerunki polskich władców m.in. Mieszka I, Bolesława Chrobrego czy Jana III Sobieskiego. Każdy z 31 pojazdów zostanie opatrzony kodem QR. Po jego zeskanowaniu trafimy na stronę, na której znajdują się informacje i ciekawostki historyczne o królach i książętach widniejących na pociągach.

Celem tego projektu jest przede wszystkim edukacja historyczna i chęć przypomnienia podróżnym o naszej tożsamości narodowej. Podróż pociągiem może być przy okazji nietypową lekcją historii  – ocenił Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Zobacz też: Nowość w KD! Po raz pierwszy ruszy wizualna rezerwacja miejsc

Rysunki XIX wiecznego malarza w nowym ujęciu

Projekt został oparty na rysunkach władców Polski autorstwa Aleksandra Lessera – polskiego malarza żyjącego w XIX wieku. Podobizny królów i książąt na bazie rycin opracował grafik Piotr Wajs. Pochodzący z Legnicy artysta nadał wizerunkom uwspółcześniony charakter.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej przewoźnika.

Wpadka lidera Bezpartyjnych Samorządowców

Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego i jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców pochwalił nowy pomysł spółki Kolei Dolnośląskich w mediach społecznościowych. Zaliczył przy tym małą wpadkę.

„Poczet królów polskich na pociągach @kolejedolnoslaskiesa. Jako pierwszy Mieszko I” – napisał Tymoteusz Myrda.

fot. Tymoteusz Myrda

Jako pierwszy z władców na pociągu KD wyruszył Mieszko I, co się zgadza. Warto jednak wiedzieć, że nie był on królem Polski. Zaszczyt ten przypadł dopiero jego następcy, Bolesławowi Chrobremu.

Tagi