Ładowanie

Dzioborożce palawańskie

Zagrożone wyginięciem dzioborożce palawańskie przyszły na świat we wrocławskim zoo

4 lipca, 2024

Dzioborożce palawańskie Fot. ZOO Wrocław

Dla ptasich rodziców: Avilona i Sofii niedawno wyklute potomstwo to podwójnie dobra wiadomość, gdyż w tym roku doczekali się dwójki młodych. Po raz kolejny udało się przedłużyć zagrożony wyginięciem gatunek. Poznaj rodzinę dzioborożców palawańskich w naszym zoo oraz dowiedz się więcej o zwyczajach tych niezwykłych zwierząt. 

Avilon i Sofia co roku cieszą się nowym potomstwem. Większość z nich opuściła już wrocławskie zoo, została tylko samiczka Karramba. Teraz na świat przyszła kolejna dwójka. Otrzymają imiona, kiedy będzie już wiadomo jakiej są płci. Teraz jest jeszcze bowiem zbyt wcześnie, aby to określić. 

Zoo Wrocław okazuje się być wyjątkowym miejscem do rozmnażania tego gatunku. Odkąd bowiem prowadzi się jego zachowawczą hodowlę, to właśnie tutaj wykluły się po raz pierwszy na świecie w 2017 roku. Od tamtej pory, wciąż się to powtarza. 

Dzioborożce palawańskie – charakterystyka i zwyczaje

Jak wyglądają dzioborożce palwańskie? Mają atramentowoczarne pióra, a końcówka ich ogona jest biała. Dodatkowo można wokół ich oczu zauważyć białe “okulary”. Najbardziej charakterystyczną cechą ich wyglądu jest jednak ta, od której bierze się ich nazwa. Chodzi o dziób przypominający róg. 

Naturalnym środowiskiem tych zwierząt są wyspy Archipelagu Filipińskiego, w tym choćby Palawan, który dopełnia nazwę gatunku. Ich siedliska ulegają jednak dramatycznemu skurczeniu, stąd zagrożenie wyginięciem. Nie przetrwałyby w swoim środowisku naturalnym i dlatego w trzech ogrodach zoologicznych na świecie, prowadzi się ich hodowlę zachowawczą. Oprócz Wrocławia, robi się to także w greckich Atenach i czeskim Pilznie.

Dzioborożców charakteryzuje specyficzny zwyczaj rozrodczy, związany z wykluwaniem i odchowaniem piskląt. Mianowicie, jak podaje na swoim blogu wrocławski ogród zoologiczny, samiec “zamurowuje żywcem” samicę wysiadującą jaja w dziupli. Młode zaś wydostają się z dziupli prawie dopiero wtedy, gdy osiągają samodzielność i rozmiar dorosłego osobnika. Samiec, jako zaprawy murarskiej używa gleby i owoców, które zaschnięte tworzą twardą pokrywę. Jednocześnie zostawia weń otwór, przez który przekazuje samicy pokarm.

Zobacz również: ak zwierzęta w ZOO Wrocław radzą sobie z upałami?.

Tagi