Ładowanie

Zakład patomorfologii otwarty po remoncie

Zakład patomorfologii już otwarty. Lepsze warunki pracy skrócą czas oczekiwania pacjentów na wyniki

25 kwietnia, 2024

Zakład patomorfologii otwarty po remoncie Fot. 4. Wojskowy Szpital Kliniczny

Remont budynku w kompleksie 4.Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dobiegł końca. Urządzono w nim Zakład Patomorfologii, gdzie bada się próbki m. in. pod kątem chorób nowotworowych. Pracownie staną się także miejscem zajęć praktycznych studentów Wydziału Medycznego. Koszt inwestycji to 18, 5 mln złotych. 

Właśnie zakończono prace modernizacyjne w pracowniach  Zakładu Patomorfologii szpitala wojskowego do badań cytopatologicznych i histopatologicznych. To tam trafiają próbki nie tylko od pacjentów z oddziałów przy ul. Weigla, ale również z innych placówek medycznych. To na ich podstawie dokonuje się diagnostyki chorób nowotworowych. Zakład Patomorfologii po remoncie oferuje więcej badań, lepsze warunki pracy i nowe możliwości diagnostyczne. Wszystko to przekłada się na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów onkologicznych na wyniki. 

– Remont polegał na gruntownej przebudowie całego budynku, jego termomodernizacji, wymianie instalacji i ogólnie dostosowaniu obiektu do bardzo restrykcyjnych i szczegółowych wymagań prawnych odpowiadających tego rodzaju działalności. Wszystkie pomieszczenia, w tym chłodnie oraz śluzy, zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, który gwarantuje bezpieczeństwo pracy, a także stwarza prawidłowe warunki m.in. do wykonywania sekcji naukowo-lekarskich i przechowywania zwłok –  wyjaśnia płk dr hab. n. med. Wojciech Tański, komendant 4. WSK we Wrocławiu. 

Trwający od 2021 roku remont budynku zakładu kosztował prawie 18,5 mln złotych. Ponad 70% wszystkich kosztów pokryła dotacja Ministerstwa Obrony Narodowej. Pozostałe ok. 5,5 mln szpital zapłacił zaś z własnych środków. 

Zajęcia dla studentów Wydziału Medycznego

Studenci Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej będą mogli skorzystać z ćwiczeń prowadzonych w Zakładzie Patomorfologii. Warto wspomnieć, że różnego rodzaju zajęcia praktyczne dla przyszłych lekarzy w Wojskowym Szpitalu Klinicznym odbywają się od lat.

Zobacz też: Na Uniwersytecie Medycznym powstał Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa.

Tagi