Ładowanie

Podczas remontu Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju miało dojść do zaniedbań. Sprawę bada prokuratura.

Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnie-Zdroju od 5 lat czeka na odbudowę

9 sierpnia, 2023

Podczas remontu Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju miało dojść do zaniedbań. Sprawę bada prokuratura. Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnie-Zdroju, fot. Wikipedia

Gdy w 2018 roku spłonął budynek Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju, premier Mateusz Morawiecki obiecał pomoc w odbudowie obiektu. Po pięciu latach inwestycja nadal jest niezrealizowana. Podczas remontu miało dojść do zaniedbań. Sprawę bada prokuratura.

Z 4 na 5 marca 2018 roku w Zakładzie Przyrodoleczniczym w Szczawnie-Zdroju wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył budynek. W 2019 roku na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że rząd pomoże odbudować to wyjątkowe miejsce. Na ten cel zadeklarował przekazanie 1,8 mln zł z budżetu państwa. 3 mln zł miało zapewnić województwo dolnośląskie, na którego czele stoi marszałek Cezary Przybylski.

Polska musi być potęgą uzdrowiskową i turystyczną. Nie wyobrażam sobie, aby państwo nie pomagało w odbudowie tego potencjału leczniczego – mówił Mateusz Morawiecki na konferencji w Szczawnie-Zdroju.

Grzegorz Macko, wicemarszałek Dolnego Śląska zapowiedział, że na odbudowę Zakładu Przyrodoleczniczego przeznaczonych zostanie 6 mln zł ze środków wojewódzkich.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Zaniedbania i nieprawidłowości

16 marca 2023 roku były prezes Uzdrowiska Jacek Jackowiak złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przy odbudowie Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju. W kwietniu wskazał, że winnym zaniedbań mógł być jego poprzednik. Rażącym błędem podczas remontu było znalezienie na terenie budowy masy bitumicznej, która mogłaby zagrozić przyszłości uzdrowiska jeśli dostałaby się do wód leczniczych. 21 kwietnia urząd marszałkowski poinformował o rozwiązaniu umowy z dotychczasowym prezesem Zarządu Spółki. Nagłe zwolnienie Jacka Jackowiaka, biuro prasowe UMWD tłumaczyło „narastającym konfliktem pomiędzy Prezesem Spółki a pracownikami oraz Związkami Zawodowymi”.

Inwestycja pod nadzorem prokuratury

Sprawą zgłoszonych zaniedbań zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Kłodzku. Na razie prace w Zakładzie Przyrodoleczniczym zostały wstrzymane. Remont rozpocznie się ponownie, gdy zakończy się śledztwo prokuratury.

Zobacz też: Jacek Jackowiak odwołany ze stanowiska prezesa Uzdrowiska Szczawno – Jedlina

Tagi