Prawie 55 mln zł — tyle dofinansowania zostało przyznane firmie, założonej 10 dni wcześniej przez niespełna 30-latka. Jej początkowy kapitał wynosił 5 tys. zł, a zarejestrowana została w domu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju skomentowało sprawę podejrzanej dotacji.
O sprawie, jako pierwsi poinformowali dziennikarze Radia ZET. Dotarli oni do informacji, jakoby spółka ze stażem 10 dni otrzymała ogromną dotację od rządowej agencji. Okoliczności zdarzenia wydają się podejrzane.
Firma przed przyznaniem dotacji istniała 10 dni
Spółka zarejestrowana została w Gdańsku, w mieszkaniu prywatnym, przez niespełna 30-letniego mężczyznę. Powstała 10 dni przed końcowym terminem składania wniosków o dofinansowanie w ogłoszonym w październiku 2022 roku konkursie „Szybka Ścieżka — Innowacje Cyfrowe”. W przypadku spółki z nieco ponad tygodniowym stażem nazwa konkursu wydaje się wyjątkowo adekwatna.
Dofinansowany kwotą prawie 55 milionów został projekt „Rozwiązań IOT do śledzenia towarów w łańcuchu dostaw i monitorowania parametrów ich transportu”. NCBiR przyznało pieniądze na 117 projektów, a średnia kwota wsparcia jednego wynosi ok. pięć i pół miliona złotych.
Zmiany w zasadach konkursu
Samo przeprowadzenie konkursu również budzi wątpliwości. Z informacji Radia ZET wynika, że dwa dni przed zakończeniem składania wniosków podniesiono kwotę, którą NCBiR miało rozdysponować. Wzrosła z 645 mln do 811 mln złotych. W ostatnim dniu składania wniosków zmieniono także ostateczną godzinę, z 16:00 na 24:00 – to posunięcie wytłumaczone zostało „awarią systemu informatycznego”.
Wniosek, który otrzymał podejrzane dofinansowanie, został złożony właśnie w doliczonym czasie. NCBiR odmawia udostępnienia tego wniosku i podania informacji na jego temat.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpiera zarzuty
W oficjalnym oświadczeniu NCBiR zaprzecza stawianym zarzutom, a przedstawione informacje określa nieprawdziwymi oraz wprowadzającymi w błąd. Centrum informuje, że właściciel firmy nie otrzymał jeszcze pieniędzy, a przed oficjalnym podpisaniem umowy wnioski podlegają dodatkowej, szczegółowej weryfikacji.