Ładowanie

Nawiedzona studnia głodowa, ukryty skarb oraz podziemny tunel, który miał posłużyć esesmanom w trakcie II wojny światowej – wokół zamku w Bolkowie nadal krąży kilka ciekawych i tajemniczych legend.

Zamek w Bolkowie – jakie tajemnice skrywa średniowieczna gotycka twierdza?

Joanna Bim 8 lipca, 2023

Nawiedzona studnia głodowa, ukryty skarb oraz podziemny tunel, który miał posłużyć esesmanom w trakcie II wojny światowej – wokół zamku w Bolkowie nadal krąży kilka ciekawych i tajemniczych legend. Zamek Bolków, fot. Jacek Halicki/ Wikipedia.pl

Nawiedzona studnia głodowa, ukryty skarb oraz podziemny tunel, który miał posłużyć esesmanom w trakcie II wojny światowej – wokół zamku w Bolkowie nadal krąży kilka ciekawych i tajemniczych legend. To kolejna atrakcja na mapie Dolnego Śląska, którą warto uwzględnić w wakacyjnych planach!

Zamek Bolków, źródło: zamek-bolkow.info.pl

Gotycki zamek położony jest na malowniczym wzgórzu w miejscowości Bolków, która znajduje się 40 km od Jeleniej Góry. Twierdza została zbudowana w XIII wieku na zlecenie księcia legnickiego Bolesława II Rogatki. Później inicjatywę przejął jego syn Bolko I. Przez lata zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a także był przebudowywany i remontowany. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża z dziobem. „Dziób” skierowany w stronę wjazdu do zamku miał uniemożliwiać przedostawanie się kul armatnich do wnętrza twierdzy.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Śmierć w studni głodowej  

W dolnej części wieży znajduje się dawny loch głodowy, do którego wrzucano skazańców. Z więzienia można było uciec jedynie wspinając się po 10-metrowym stropie. Miejsce zostało nazwane studnią, ponieważ nie sposób było się z niego wydostać. Osoby, które znalazły się na dnie lochu, przeżywały zwykle około tygodnia. Niektórzy, dzięki zlizywaniu wody ze ścian utrzymywali się przy życiu jeszcze dłużej. Studnia stała się wśród mieszkańców średniowiecznego społeczeństwa bohaterem wielu historii. W opowieściach często przekonywano, że w środku lochu straszy.      

Zakopany skarb

Jedna z legend głosi, że w studni głodowej został ukryty skarb. Rycerz Radzibór miał podstępem wrzucić do lochu bogatych kupców. Mieli oni zakapować w więzieniu złoto oraz przywiezione ze sobą kosztowności. Radzibór po odczekaniu kilkunastu dni pozbył się ciał ofiar i przystąpił do poszukiwań skarbu. W studni czekała na niego jednak niemiła niespodzianka. Po nagrodzie nie było ani śladu. Rycerz postanowił więc wezwać czarodzieja, który miał pomóc mu znaleźć ukryte złoto. Razem udali się na dno studni. Po kilku godzinach służba znalazła nieprzytomnego Radzibóra, który wkrótce po tym wydarzeniu zmarł. Jeśli chodzi zaś o czarodzieja, to zniknął on w niewyjaśniony sposób. Legenda o skarbie ożyła ponownie za sprawą rosyjskich żołnierzy. W 1813 roku stacjonowali oni w zamku po walkach napoleońskich. Szukając złota, wykuli dziurę u podstawy wieży, którą dostali się do lochu głodowego. W środku odnaleźli jednak jedynie szkielety psa i kobiety.

CZYTAJ WIĘCEJ:  5 urokliwych miejsc, do których dojedziesz pociągiem z Wrocławia

Podziemne przejście

Istnieje teoria, że zamek Bolków i Świny łączył kiedyś podziemny tunel. Według legendy, córka właściciela Świn miała zakochać się w synu właściciela Bolkowa. Na miejsce schadzek młodzi wybierali właśnie podziemia. Gdy rodziny dowiedziały się o ich podstępie, tunel został zawalony. Następna opowieść związana z podziemnym przejściem sięga XX wieku. Według relacji jednego ze świadków, pod koniec II wojny światowej w Bolkowie mieli przebywać esesmani. W podziemiach żołnierze niemieccy chcieli podobno ukryć skrzynie. Tunel miał zostać potem zabetonowany i zasypany piaskiem oraz ziemią, a więźniowie, którzy uczestniczyli w zadaniu zamordowani. Choć historia działa na wyobraźnię, to nigdy nie została potwierdzona.

Zamek w Bolkowie dziś – zwiedzanie

Obecnie zamek Bolków jest popularnym miejscem turystycznym i kulturalnym. Odbywają się tam liczne wydarzenia m.in. Castle Party – festiwal muzyki gotyckiej oraz Festiwal Podróżników Trzy Żywioły. Na terenie średniowiecznej warowni powstawały też zdjęcia do polskiego serialu „Wiedźmin” z 2001 roku oraz szpiegowskiego serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”. W zamku znajduje się muzeum. W sezonie letnim (od 1 maja do 30 września) obiekt jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w następujących godzinach:

  • Poniedziałek – 9.00-15.30 (w poniedziałki robocze wstęp bezpłatny, sale wystawowe nieczynne)
  • Wtorek – Piątek – 9:00 – 16:30
  • Sobota – Niedziela – 9:00 – 17:30

Bilety wstępu można kupić w cenie 20 zł (normalny) oraz 15 zł (ulgowy). Dla posiadaczy karty Dużej Rodziny ceny wejściówek wahają się od 15 zł (dorośli) do 7 zł (dzieci). Ponadto w lipcu można uczestniczyć w nocnym zwiedzaniu (30 zł/ za osobę). Szczegóły są dostępne na profilu facebookowym zamku.

Źródło: Joanna Lamparska  – „Tajemnice, zamki, podziemia”

Tagi