6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Zbiórki charytatywne będą opodatkowane? Premier zapowiada zmiany w kontrowersyjnej ustawie

WARTO PRZECZYTAĆ

Sejm przegłosował nowy podatek od spadków i darowizn. Zakłada on, że od 1 lipca 2023 roku osoby, które zebrały podczas zbiórki więcej niż 54 180 zł, będą musiały zapłacić 20 proc. od zebranej kwoty. Pomysł spotkał się z oburzeniem internautów, którzy zauważyli, że ustawa uderzy w najbardziej potrzebujących. Rząd deklaruje poprawki w przepisach.

Sejm uchwalił podatek od zbiórek internetowych, fot. zrzutka.pl

Podczas spotkania Sejmu posłowie przegłosowali nowelizację przepisów o spadkach i darowiznach. Jedna ze zmian dotyczy nowego, 20 proc. podatku. Będą go zobowiązani zapłacić Ci, którzy w ciągu pięciu lat otrzymają darowiznę od wielu osób na kwotę przekraczającą 54 180 zł. Zmiany mają obowiązywać od 1 lipca 2023 roku.

Nowy podatek mógłby sparaliżować powszechne zbiórki internetowe typu zrzutka.pl. Obecnie wpłaty na cele charytatywne nie podlegają opodatkowaniu. Wyjątkiem są pojedyncze wpłaty powyżej 5 308 zł od darczyńców niespokrewnionych z obdarowanym.

Trzeba zauważyć, że ustalenie zbiorczego progu na kwotę 54 180 zł dla sumy darowizn od osób z trzeciej grupy podatkowej, czyli osób niespokrewnionych, które najczęściej przekazują wsparcie za pośrednictwem portali crowdfundingowych (np. w reakcji na materiał prasowy lub telewizyjny opisujący konkretną ludzką tragedię), uderzy w szczególności w zbiórki, których cel jest charytatywny i godny wsparcia. Takiej kwoty nie osiągają zazwyczaj prowadzone wśród znajomych zbiórki na np. prezent urodzinowy. Gromadzą ją zaś te, których celem jest charytatywne wsparcie – przykładowo, odbudowa domu zniszczonego pożarem, specjalistyczna operacja czy drogie leczenie – ludzkie dramaty, w których nie można liczyć na wsparcie od Państwa, a finansowanie crowdfundingowe jest jedyną nadzieją – mówił Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Odzew w mediach społecznościowych

Pomysł wprowadzenia podatku od spadków i darowizn, w tym zbiórek internetowych skomentowali m.in. dziennikarze, politycy czy doradcy podatkowi.

– Ludzie zbierają pieniądze w necie na leczenie chorych dzieci, bo państwo im w tym nie pomaga, to jeszcze im zabiorą część z uzbieranych środków. Żenada. – napisał Marcin Dobski, dziennikarz Salon24.pl.

Zobacz również:  Arkady Wrocławskie — zamknięcie galerii już oficjalne. Kiedy nastąpi?

Podatki 2023. Styczeń. Sejm uchwalił ustawę, która opodatkowuje pieniądze ze zbiórki na chore dzieci, którym państwo odmówiło leczenia. – skomentowała Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton.

– Chłopie, Ty zapowiedz, że do jesieni już nic nie będziecie ani wprowadzać, ani zmieniać, ani nawet poprawiać. Ludzie odetchną wreszcie z ulgą. My to naprawimy, po wyborach.– napisała na Twitterze posłanka PO Iza Leszczyna,  Wiceminister Finansów w latach 2013-2015.

– Podwyżki cen biletów PKP – Morawiecki przyznaje się do błędu, zapowiada zmiany. Lex Kaczyński – PiS przyznaje się do błędu, wycofuje zmiany. Podatek od zbiórek – Morawiecki przyznaje się do błędu, zapowiada zmiany. A jakby tak najpierw myśleć (o skutkach), a potem robić? – skomentował Szymon Jadczak, reporter Wirtualnej Polski.

Premier tłumaczy się z pomysłu

Zobacz również:  Healthy Day z Anną Lewandowską już wkrótce we Wrocławiu

Po fali krytyki, z jaką zmierzył się rząd PiS, premier zapowiada poprawki w ustawie. Zapewnia, że nowelizacja przepisów nie wpłynie negatywnie na organizacje pomocowe.

Nowelizacja, która była przeprowadzona w Sejmie, podwyższała kwotę wolną od podatku od darowizn w codziennym życiu. Czyli żeby płacić niższe podatki. Dodatkowo wprowadzono mechanizm, który miał zabezpieczyć potencjalne nadużycia. Taka była intencja tych przepisów – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią.

Mateusz Morawiecki zapewnił też, że nad ustawą będzie pracować Ministerstwo Finansów, które zajmie się doprecyzowaniem zapisów.

Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślili te kwestie. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność – dodał.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI