Ładowanie

Zalew w Czernicy zostanie tymczasowo odcięty od Odry, aby zabezpieczyć go przed zagrożeniem ze strony „złotych alg”.

Zbiornik Czernica tymczasowo odcięty

5 sierpnia, 2023

Zalew w Czernicy zostanie tymczasowo odcięty od Odry, aby zabezpieczyć go przed zagrożeniem ze strony „złotych alg”. Fot. Maciej Wołodko

Zalew w Czernicy zostanie tymczasowo odcięty od Odry, aby zabezpieczyć go przed zagrożeniem ze strony „złotych alg”.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Problem ten będzie rozwiązany przy użyciu biostabilizatora na bazie słomy jęczmiennej, metody skutecznej w przypadku tej właśnie algi. Decyzja o tym kroku została podjęta podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 4 sierpnia. Zalecenie to wydało również Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Biostabilizator działa poprzez uwalnianie do wody substancji hamujących zakwity glonów. To sprawdzone rozwiązanie, z powodzeniem stosowane już na zbiorniku Łacha Jelcz, położonym na terenie rezerwatu przyrody na Dolnym Śląsku. W obu zbiornikach, Łacha Jelcz i Czernica, potwierdzono w tym roku obecność złotej algi.

Dodatkowym środkiem bezpieczeństwa jest siatka izolacyjna, zainstalowana w Czernicy od maja 2023 roku przy ujściu zalewu do Odry. Ma ona uniemożliwić migrację ryb do zbiornika. Obecnie trwają prace nad montażem biostabilizatorów na zalewie w Czernicy przez pracowników RZGW Wody Polskie we Wrocławiu. Celem tych działań jest czasowe odcięcie zbiornika od nurtu Odry, by zapewnić jego ochronę przed dalszym rozprzestrzenianiem się toksycznych glonów.

Tagi