2 C
Wrocław
sobota, 3 grudnia, 2022

Powstaną nowoczesne zbiorniki na wodór. Część prac przeprowadzą naukowcy z PWr

WARTO PRZECZYTAĆ

Politechnika Wrocławska przygotowuje się do prac nad wysokociśnieniowymi zbiornikami kompozytowymi do transportu wodoru tzw. rurowozami. Rozwiązanie opracuje międzynarodowe konsorcjum, w którym są naukowcy z Wydziału Mechanicznego.

Opracowane zostaną zbiorniki, które pozwolą na transport bardzo dużych ilości wodoru – co jest kluczowe w kontekście wykorzystywania tego gazu jako ekologicznej alternatywy dla m.in. paliw kopalnych. Będą wykorzystywane do transportu oraz do magazynowania tego gazu. Zbiorniki zmieszczą 1,5 tony tego gazu pod ciśnieniem 700 bar.

Nasze rozwiązanie pod każdym względem będzie więc znacznie przewyższało te obecnie wykorzystywane. Do tej pory konstruowano zbiorniki do transportu maksymalnie 800 kg wodoru, a koszt ich produkcji w przeliczeniu na kilogram waha się od 600 do 800 euro. – informuje dr inż. Paweł Gąsior z Katedry Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej, kierownik projektu na PWr

Naukowcy PWr-u wysokociśnieniowym gromadzeniem wodoru zajmują się już od kilkunastu lat, współpracując z największymi firmami z tej branży z całego świata.

Prace nad zbiornikami są możliwe dzięki dotacji przyznanej przez Komisję Europejską. Projekt „ROAD TRHYP” uzyskał 2,5 mln euro dofinansowania z programu Horyzont Europa.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3