Centrum Historii Zajezdnia przygotowało cykl wystaw w drugą rocznicę inwazji militarnej Rosji na Ukrainę. W ramach projektu zaprezentowane zostaną prace ukraińskich artystów oraz poruszające zdjęcia Patryka Jaracza.
„Zbrodnie Rosji” to cykl trzech wystaw ukazujących tragedię narodu ukraińskiego w obliczu toczącej się wojny z Rosją. Na projekt składają się trzy ekspozycje: „Obraz wojny”, „Trybunał dla Rosji” i „Wielki głód. Na wszystkie wystawy wstęp wolny.
Wystawa „OBRAZY WOJNY”
Wystawa zdjęć znakomitego fotografa Patryka Jaracza na 22 planszach pokazuje potężną skalę zniszczenia i cierpienia, którą niełatwo jest nam pojąć. Za milionami cyfr i statystyk kryją się ludzie, którzy giną, mężczyźni, którzy zostawiają dochodowe kariery, aby walczyć za wolność swojego kraju. Fotografie Patryka Jaracza ukazały się m.in. w „The Times”, PAP, Sky News, TVN24, ZDF, Das Erste.
Termin: od 16 lutego do 11 marca 2024 r.
Miejsce: ul. Świdnicka (pomiędzy ul. Kazimierza Wielkiego a Operą Wrocławską; po 12 marca zostanie przeniesiona na plac przed Centrum Historii Zajezdnia).
Wystawa „TRYBUNAŁ DLA ROSJI”
Wystawa grafik ukraińskich artystów, która na 30 roll-upach opowiada o zbrodniach popełnionych przez Rosję na narodzie ukraińskim i potrzebie utworzenia międzynarodowego trybunału dla Rosji. Ekspozycja jest zorganizowana we współpracy z Fundacją Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem.
Termin: od 20 lutego do 10 marca 2024 r.
Miejsce: foyer Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184.
Wystawa „WIELKI GŁÓD”
Wystawa scenograficzna, prezentująca prace współczesnych artystów ukraińskich z kolekcji „Hołodomor 1932–33: oczami ukraińskich artystów”, pochodzącej ze zbiorów U.S. – Ukraine Business Council. Ekspozycja ukazuje jedną z najtragiczniejszych kart w historii Ukrainy, czyli wywołaną przez komunistyczne władze w Moskwie klęskę głodu, w wyniku której w Ukrainie zmarło wg różnych szacunków od 3 do 10 milionów osób.
Wernisaż wystawy – 23 lutego 2024 r. o godzinie 15:00.
Termin: od 24 lutego do 14 kwietnia 2024 r.
Miejsce: Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184.