Tysiące nowych roślin wzbogaci 15 wrocławskich ulic i placów. Zieleń pojawi się m.in. na al. Armii Krajowej, ul. Ślężnej, al. Karkonoskiej oraz w centrum miasta na pl. Solnym i Rynku.
W ciągu ostatnich kilku lat we Wrocławiu przybyło 27 tys. drzew i ponad 30 tys. krzewów i pnączy. Dzięki miejskim inwestycjom powstało 56 nowych parków i zieleńców. Na zlecenie miasta wykonano także liczne rozszczelnienia nawierzchni m.in. na Skwerze Wrocławianek, gdzie posadzono 85 drzew i blisko 7000 innych roślin. Z kolei przy pl. Orląt Lwowskich pojawiło się 1800 krzewów i 1700 bylin oraz ogród deszczowy.
– Od pięciu lat regularnie zmieniamy oblicze Wrocławia na bardziej zielone, a tym samym jeszcze bardziej przyjemne do życia mieszkańcom. Od początku kadencji sadzimy drzewa także w tych najtrudniejszych miejscach ze względów logistycznych, jak dziewięć platanów klonolistnych przy Galerii Dominikańskiej. Dziś te drzewa są już duże, dając mieszkańcom ochłodzenie w upalne dni i cień. Teraz czas na kolejnych 15 projektów – dodaje prezydent Wrocławia.
Symbolem zielonej rewolucji we Wrocławiu są ulice Legnicka i Kosmonautów, gdzie miasto w ubiegłym roku nasadziło blisko 1000 drzew oraz pl. Nowy Targ, na którym po modernizacji znajdzie się ponad 63 tysięcy roślin.
Zielona przyszłość Wrocławia
Władze Wrocławia kontynuują program zazieleniania miasta i już dziś ogłaszają kolejne zielone inwestycje.
– Proces zazielenienia placu Nowy Targ spotkał się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców, co zmotywowało nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Dlatego wytypowaliśmy kolejnych 15 ulic i placów, które w staną się wzorowymi, zielonymi arteriami. Pierwsze prace, czyli 700 drzew przy Armii Krajowej nasadzimy jeszcze w tym roku– mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Kolejne arterie i place do zazieleniania to: al. Armii Krajowej, ul. Ślężna, ul. Bolesława Krzywoustego, al. Jana III Sobieskiego, al. Karkonoska, al. Jana Kochanowskiego, ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego, ul. Adama Mickiewicza, ul. Stefana Żeromskiego, ul. Szczytnicka, ul. Opolska/Krakowska, ul. Ruska, al. Śląska, a także pl. Solny i Rynek.
– Najważniejszym etapem są prace projektowe, ponieważ najpierw trzeba zinwentaryzować podziemne sieci, a także stworzyć takie rozwiązania techniczne, aby system korzenny nie uszkodził w przyszłości kabli i rur. To czasochłonne i drogie projekty, ale zdecydowanie warto – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, która podkreśla, że to odpowiedź miasta na postępujące zmiany klimatu. – Gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, ulice i chodniki rozgrzewają się do 50 stopni i więcej. Zielone nawierzchnie skutecznie temu zapobiegają, a pod drzewami potrafi być jeszcze o 7-8 stopni mniej niż wynosi temperatura powietrza, co daje wielki komfort – dodaje.
Na jakim etapie jest pl. Nowy Targ?
Prace na pl. Nowy Targ rozpoczęły się dokładnie pół roku temu. Ich koszt to 10 mln zł. W sumie nasadzonych zostanie ponad 63 tysiące roślin, m.in.: 172 drzewa, ponad 27 tysięcy bylin, 193 paprocie, blisko 13 tysięcy traw, 23 tysiące roślin cebulowych oraz pnącza. Co istotne, wody opadowe zostaną zagospodarowane tak w okresach bez deszczów służyły do podlewania roślin. Inwestycja powinna być gotowa jeszcze przed wakacjami.
– Zakończyliśmy montaż podziemnej infrastruktury. Obecnie rozprowadzany jest specjalny substrat i trwają nasadzenia. Ustawiliśmy już m.in. 70 drzew. To specjalnie dobrany gatunek –igliczni trójcierniowych w odmianie “Skyline” (bez cierni), przystosowany do trudnych miejskich warunków – opowiada Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.