Ładowanie

Aloes, zdjęcie ilustracyjne

Zielona terapia. Zbiórka roślin dla dzieci z ośrodka psychiatrycznego

1 grudnia, 2023

Aloes, zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay

Obecność roślin w otoczeniu może przyczynić się do poprawy samopoczucia i redukcji stresu. Pozytywny wpływ zieleni na nastrój wykorzystuje wolontariuszka z ośrodka psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, która prowadzi dla podopiecznych warsztaty z hodowli roślin doniczkowych. Jak można wesprzeć akcję?

Warsztaty z hodowli roślin doniczkowych prowadzone są dla dzieci z zaburzeniami nastroju i depresją. Najmłodsi uczą się, jak prawidłowo zadbać o kwiaty, a dzięki angażującemu zajęciu mogą zrelaksować się i nie myśleć o problemach. Organizatorka akcji Irmina Samojłowa, wolontariuszka Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży II chce, aby maluchy opiekowały się roślinkami także w domu. W tym celu ruszyła zbiórka roślin dla podopiecznych ośrodka.

Jakie kwiaty są odpowiednie dla dzieci?

Roślinami na zajęciach opiekują się czasami maluchy, dlatego kwiaty nie mogą być trujące. Zagrożenie dla zdrowia w przypadku zatrucia stanowią popularne gatunki domowe roślin takie jak: skrzydłokwiat, Diffenbachia, Monstera, Anturium, Hoya czy Róża pustyni. Trujące są też filodendron, trójskrzyn, wilczomlecz, dracena, figowiec, kalia, alokazja, azalia czy cyklamen. Bezpieczne w uprawie są natomiast grubosze, aloesy, begonie i reo meksykańskie (trzykrotka). Dobrze, jak rośliny będą już ukorzenione.

Gdzie przynieść roślinę?

Rośliny można zostawić:

  • na portierni Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży II przy ul. Wołowskiej 9;
  • w restauracji Kozacka Chatka przy ul. Energetycznej 14

Zbiórka kwiatów jest prowadzona od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–18.00.  

Tagi