Mapa dostępności komunikacyjnej nazywana „komunikacyjnym zielonym pająkiem Wrocławia” została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Samorząd 2023. Na mapie zaznaczone są m.in. trasy tramwajowe i autobusowe, przystanki komunikacji zbiorowej, jak również dworce i przystanki kolejowe.
Na początku tego roku, Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce – udostępnił mieszkańcom mapę dostępności komunikacyjnej. „Zielony Pająk” pozwala sprawdzić dostęp do drogi, odległość od przystanków oraz ich ilość, czy częstotliwość przyjazdów autobusów i tramwajów. Na mapie znajdują się też informacje o mieście, na przykład przebieg tras rowerowych, lokalizacja parkingów „Parkuj i Jedź” czy tereny pod zabudowę. Dane są corocznie aktualizowane. Mapa ma pomóc m.in. wrocławianom szukającym nowego lokum oraz deweloperom w sprawdzeniu infrastruktury komunikacyjnej miasta.
– Mapę nazywamy „zielonym pająkiem Wrocławia”, ponieważ… wygląda jak pająk. Im ciemniejszy zielony kolor tym dane miejsce ma lepsze skomunikowanie. Im bladszy tym do przystanku dalej. Mamy na mapie 6 różnych poziomów dostępności do infrastruktury komunikacyjnej. Każdy z poziomów wynika z oceny obszaru według kryteriów takich jak dostęp pieszy do przystanków i tras tramwajowych, autobusowych (biorąc pod uwagę również liczbę obsługujących je linii, czym więcej linii na danej ulicy tym lepsza jej ocena). Ale wzięliśmy też pod uwagę odległość do przystanków i stacji kolejowych (mając na uwadze również liczbę odjazdów pociągów w danym dniu roboczym, czym więcej odjazdów z danej stacji/przystanku tym lepsza jego ocena) a nawet położenie obiektów w stosunku do istniejących dróg publicznych – opowiada Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
3. miejsce w konkursie Innowacyjny Samorząd 2023
W ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Samorząd 2023 łącznie rywalizowały 244 pomysły – aż 74 zgłosiły gminy miejskie, a 36 duże miasta. Wrocław znalazł się na 3. miejscu, ustępując tylko Gdańskowi (wyróżnienie za robota porządkującego komunikację dotyczącą podatków od nieruchomości) i Lublinowi (nagroda za Ogrody Deszczowe).
Komisja Europejska pracuje nad podobnym projektem analizy dostępności komunikacyjnej, opartym na wskaźniku SUMI (Sustainable Urban Mobility Indicators). Wspólnie z Wrocławiem będą testować wskaźnik w najbliższym czasie. Stolica Dolnego Śląska w dziesięciostopniowej skali uzyskała ocenę 7,69, co oznacza, że – stosując narzucone przez KE kryteria – 77% mieszkańców Wrocławia ma dobry dostęp do transportu zbiorowego.
“Zielony Pająk” dostępny jest na stronie gis.um.wroc.pl.