Ładowanie

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podzielił się na łamach mediów społecznościowych wizualizacjami, w których plac Nowy Targ wręcz tętni zielenią. Zobacz jak prezentuje się na wizualizacjach!

Zielony plac Nowy Targ będzie wyglądał imponująco! Sprawdź sam! [WIZUALIZACJE]

KP 15 czerwca, 2023

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podzielił się na łamach mediów społecznościowych wizualizacjami, w których plac Nowy Targ wręcz tętni zielenią. Zobacz jak prezentuje się na wizualizacjach! Fot. Jacek Sutryk FB.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podzielił się na łamach mediów społecznościowych wizualizacjami, w których plac Nowy Targ wręcz tętni zielenią. Zobacz jak prezentuje się na wizualizacjach!

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Prezydent Wrocławia podkreślił we wpisie, że zazielenianie Wrocławia to priorytet jego kadencji. Wiele realizacji można już w mieście podziwiać, a wiele jeszcze przed nami. Jacek Sutryk podkreślił, że jeszcze w tym tygodniu może zostać wydane pozwolenie, które otworzy drogę do realizacji zazieleniania placu Nowy Targ.

Swoje miejsce znajdzie tam 200 drzew oraz wiele krzewów i roślin. Możliwe, że jeszcze w tym roku będziemy mogli zobaczyć pierwsze efekty realizowanego projektu.

Zazielenienie placu Nowy Targ we Wrocławiu wiąże się z przebudową jego konstrukcji – z uwzględnieniem istniejącego parkingu podziemnego. Niezbędna jest więc częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt i wykonanie nowych warstw technologicznych opartych na systemie zielonego dachu. Zostanie on wypełniony substratem glebowym (specjalny rodzaj podłoża zamiast ziemi) i dzięki temu – na placu nasadzonych zostanie ponad 63 tysiące roślin.

Nawierzchnia – w zależności od miejsca – zostanie rozebrana na głębokość 35, 45 i 60 cm. Zastąpią ją nowe warstwy izolacji oraz warstwy drenująco-retencyjne wraz z substratem. Ponadto rabaty zostaną wyniesione na 25 cm dzięki czemu uzyskamy warunki potrzebne do rozwoju roślin. Konieczne działania związane są także z budową przyłącza wodociągowego, budową systemu automatycznego nawadniania, remontem elementów małej architektury oraz wyposażeniem terenu w nowe elementy małej architektury.

Łącznie przebudowane zostanie około 60 % placu. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Jeśli uda się go rozstrzygnąć do sierpnia, zadanie zostanie zakończone wiosną 2024 roku. Jego szacowany koszt to ok. 8 mln zł.

Obecnie priorytetem jest etap pierwszy, czyli wprowadzenie na plac znacznej ilości zieleni. W kolejnych latach – jeśli będą na to odpowiednie środki – nadal możliwa będzie także budowa fontanny. Będzie to jednak finał prac nad zagospodarowaniem Nowego Targu. Jeśli zapadnie decyzja o jej budowie – w przyszłości zostanie ogłoszony konkurs na projekt rzeźby, która uzupełni fontannę.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Sutryk, Szełemej, Raczyński. Kto ma szansę na kolejną kadencję?

Zobacz jak zielony plac Nowy Targ prezentuje się na wizualizacjach!

Tagi