Na tegoroczny program “Złap Deszcz” Wrocław wyda 600 000 złotych. W ten sposób dofinansuje wrocławian, którzy gromadzą wody opadowe i roztopowe. To dotacja, o którą mogą się starać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Od pierwszej edycji w 2019 roku program nie traci na zainteresowaniu, dlatego nie warto zwlekać. Złóż wniosek już dziś!
Nabór wniosków do tegorocznej edycji Złap Deszcz ruszył 25 marca i potrwa do wyczerpania środków. Podobną kwotę, w zeszłym roku miasto rozdysponowało tylko w ciągu dwóch tygodni.
– Poprzez programy edukacyjne, w tym “Złap Deszcz”, zwracamy uwagę naszym mieszkańcom, że woda deszczowa to zasób, który warto zatrzymać i wykorzystać w ogrodzie czy na balkonie. Zaczynając od małych kroków, bardziej świadomie podejmujemy te większe decyzje, mające wpływ na to, że będziemy żyli w zdrowym, zielonym mieście – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego.
Łączna kwota, jaką rozdzielono pomiędzy mieszkańców dbających o zbieranie opadów, w ciągu wszystkich edycji to blisko 2,5 miliona złotych. Za te pieniądze na terenie Wrocławia wykonano prawie 700 proekologicznych instalacji. Wśród nich 456 naziemnych zbiorników przyrynnowych oraz 196 podziemnych zbiorników na wody opadowe wraz z instalacją. Do tego 20 studni chłonnych i muld oraz 22 ogrody deszczowe i 1 zielony dach.
Złap deszcz, bo warto
Zbieranie deszczówki, w zależności od sposobu wykonywania tej czynności może przysporzyć różnych korzyści. Pierwszą z nich jest poprawa retencji wody w ogrodzie lub na terenie zielonym. Ilość dopływających wód ulega zmniejszeniu, wobec czego wzrasta zasilanie wód podziemnych. Druga zaś, należy do finansowych. Gromadząc wody opadowe i roztopowe bowiem, możemy zaoszczędzić pieniądze. Jest to woda odpowiednia do podlewania roślin w ogrodzie, czy tych wewnątrz domów. Warto też dodać, że wygląd wypielęgnowanych ogrodów deszczowych to często korzyść estetyczna.
Dotacja, jaką przyznaje miasto w programie “Złap Deszcz” może pokryć 80% wydatków na instalację. Przy czym dla osób fizycznych kwota ta maksymalnie wynosi 5 tysięcy złotych. 10 tysięcy złotych natomiast dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Miasto przeznacza 500 tysięcy złotych na dofinansowanie osób fizycznych, 100 tysięcy złotych zaś dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dotacja może zostać przeznaczona na zakup elementów wchodzących w skład systemu deszczowego, montaż, wykonanie robót oraz przywrócenie nawierzchni po ich zakończeniu.
Informacje zawarte na tej stronie internetowej pomogą mieszkańcom rozpoznać warunki terenowe na działce oraz wybrać metodę zbierania i zagospodarowania wód opadowych. Urząd miejski przygotował także specjalne narzędzie do liczenia potencjalnej ilości wody, jaką można zebrać. Skorzystacie z niego pod tym pod tym linkiem.
Wrocław miastem nowoczesnym i zielonym
Mieszkańcy Wrocławia mogą być dumni z faktu, że ich miasto ma kompleksową strategię, która uwzględnia potrzebę retencji wód opadowych. Tutaj za przykład nasuwa się Park Krzycki, którego oficjalne otwarcie nastąpiło w niedzielę 24 marca.
– Park Krzycki to doskonały przykład, jak poprzez konstruktywny dialog i wspólne działanie można było z jednej strony w modelowy sposób ukształtować zieloną przestrzeń, w której zagospodarowujemy wody opadowe. Z drugiej strony, świadomie wycofać się ze starych planów, nieprzystających do obecnej polityki klimatycznej miasta Wrocław – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Szczegóły programu “Złap deszcz” wraz z zasadami udzielania dotacji i wzorami wniosków można znaleźć tutaj.
Zobacz też: Rusza konkurs na opracowanie rozbudowy LO III. Jakie zmiany czekają szkołę?.