10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Znamy szczegóły programu Europejskiej Nocy Literatury 2022!

WARTO PRZECZYTAĆ

Tegoroczna, 11 edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim. Jakie teksty pojawią się w tym roku w programie oraz jacy aktorzy i aktorki je przeczytają?

Fot. Wrocławski Instytut Kultury

Co roku podczas Europejskiej Nocy Literatury fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. W tym roku wydarzenie odbędzie się 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim. Czytania tekstów rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury. Kuratorem wydarzenia jest Michał Rusinek – pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca, a dawniej także sekretarz Wisławy Szymborskiej. Wybrane przez niego teksty połączy w tym roku hasło „TEMAT RZEKA”.

Program wydarzenia

W programie znalazły się teksty:

– „Rzeka dzieciństwa” i „Dzień w kwietniu” Andrzeja Stasiuka pochodzące z tomu „Kroniki beskidzkie i światowe”.

– „Radość w próżni” ze zbioru „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek” Kornela Filipowicza

– „Karp” i „Smok” („Dom kłamczuchów”) Dezső Kosztolányi

– „Kobold” Radki Denemarkovej

– „Sztuczna rzeka” z tomu „Grand Union” Zadie Smith

– „Podziemia. W głąb czasu” Roberta MacFarlane’a

 – „Amur. Między Rosją a Chinami” Colina Thubrona

 – „Błogosławieństwo ziemi” Knuta Hamsuna

– „Milczenie” i „Eleonora” Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”)

 – „Nikolski” Nicolasa Dicknera.

Literacka trasa Przedmieścia Świdnickiego

Trasa 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury naświetli różne aspekty tożsamości Przedmieścia Świdnickiego: słuchacze i słuchaczki będą mieli okazję odwiedzić m.in. dwie przestrzenie położone w zabudowie postindustrialnej – klub muzyczny Transformator (ul. Tęczowa 57) i dawną Wrocławską Drukarnię Naukową PAN (ul. Lelewela 4) – oraz oba znajdujące się w granicach osiedla dworce kolejowe: Świebodzki (pl. Orląt Lwowskich 20B) i Wrocław Główny (ul. Piłsudskiego 105). Przystankami na trasie będą również: położona w sercu placu Muzealnego „tysiąclatka”, czyli Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 (pl. Muzealny 20), kultowy „Pałacyk” – Pałac Schaffgotschów (ul. Kościuszki 34) oraz przykład współczesnej zabudowy osiedla: Retro Office House (ul. Piłsudskiego 69/73).

Zobacz również:  Gdzie zmierza grupa postaci? Poznaj Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu

 Zaproszeni goście

W tym roku wśród zaproszonych znajdują się:

– aktorka Agata Buzek (znana m.in. z filmów „Rewers” czy „Moje wspaniałe życie”)

– aktorka Aleksandra Popławska („Między nami dobrze jest”, „Wataha”)

– aktorka Aleksandra Konieczna („Ostatnia rodzina”, „Jak pies  z kotem”)

– pisarka i działaczka społeczna Sylwia Chutnik

– aktor Tomasz Schuchardt („Boże ciało”, „Jesteś Bogiem”)

– aktor Jacek Beler (Inni ludzie”, „Kler”)

– aktor Marek Kalita („Hiacynt”, „Twarz”)

To jeszcze nie koniec ogłoszeń – kolejne nazwiska i lokalizacje podamy w najbliższych tygodniach.

Atrakcje podczas Europejskiej Nocy Literatury

Oprócz czytania fragmentów literackich na uczestników będą czekać atrakcje towarzyszące. Na placu Kościuszki zostanie udostępniona odwiedzającym strefa literackiego relaksu. Będzie działać mobilna księgarnia, strefa gastronomiczna, a wieczorem, o 20:30, rozpocznie się pokaz filmowy w ramach organizowanego przez Wrocławską Fundację Filmową cyklu Polish Cinema for Beginners. W programie: „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego, który zostanie pokazany z angielskimi napisami oraz audiodeskrypcją.

Spacery po Przedmieściu Świdnickim

Przez dwa poprzedzające ENL weekendy Inne Centrum we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury będzie organizować trzy spacery po Przedmieściu Świdnickim. 7 sierpnia Joanna Majczyk opowie o zmieniającej się okolicy ulicy Tęczowa. 13 sierpnia Agata Gabiś podzieli się historią o powojennym projekcie, jakim było osiedle PKWN. 14 sierpnia ruszymy w podróż przez wieku po placu Kościuszki (prowadzący: Anka Bieliz i Kuba Żary). 20 sierpnia będą dostępne jeszcze dwa spacery: z tłumaczeniem na Polskim Język Migowy i z audiodeskrypcją. Uczestnicy obu wezmą udział w przystosowanych specjalnie do ich potrzeb (dzięki współpracy z Fundacją Katarynka) czytaniach.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI