Ładowanie

Prezydent Andrzej Duda ogłosił termin wyborów do Sejmu i Senatu. Kiedy wybierzemy posłów i senatorów?

Znamy termin wyborów parlamentarnych. Kiedy pójdziemy do urn?

9 sierpnia, 2023

Prezydent Andrzej Duda ogłosił termin wyborów do Sejmu i Senatu. Kiedy wybierzemy posłów i senatorów? Zdjęcie ilustracyjne, fot. freepik.com

Prezydent Andrzej Duda ogłosił termin wyborów do Sejmu i Senatu. Kiedy wybierzemy posłów i senatorów?

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Wybory parlamentarne 2023

8 sierpnia prezydent Andrzej Duda przekazał, że wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października 2023. Przypominamy, że proponowane były jeszcze trzy inne terminy (22 października, 29 października lub 5 listopada). Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

– Weź udział w wyborach!!! Kierując się treścią otrzymanej właśnie pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego terminu wyborów do Sejmu i Senatu, podjąłem decyzję o zarządzeniu tych wyborów na dzień 15 października 2023 roku. Przyszłość Polski jest sprawą każdego z nas! Korzystaj ze swoich praw! – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Kiedy rozpocznie się kampania wyborcza?

Kampania wyborcza oficjalnie ruszy tuż po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw. Może to nastąpić najpóźniej piątego dnia od daty zarządzenia wyborów. W Polsce na czteroletnią kadencję łącznie zostanie wybranych 460 posłów i 100 senatorów, a na Dolnym Śląsku 34 posłów i 7 senatorów. Do 28 sierpnia należy zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Listy kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów można zgłaszać do 6 września.

Zobacz też: „Będziemy mieli niezłą walkę z tym szkodnikiem” – Macko o Szełemeju. W ruch idą media

Tagi