-4.1 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Znane są pierwsze wyniki badań Odry! Przyczyny zatrucia nadal niewyjaśnione

WARTO PRZECZYTAĆ

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opublikował pierwsze wyniki badań wody. Informuje, że utrzymuje się wysokie zasolenie Odry, a w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim odnotowano podwyższone wartości rtęci.

Podwyższone wartości rtęci

GIOŚ poinformował, że w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim normy zasolenia zostały przekroczone 5-6-krotnie, a na pozostałych odcinkach Odry dwukrotnie. W wyżej wymienionych kanałach zaobserwowano podwyższone wartości rtęci. Jednak w ich ocenie spowodowane jest to osadzaniem się metali ciężkich na dnie rzeki. Jest to typowe zjawisko dla terenów przemysłowych. Jednocześnie GIOŚ komentuje, że natlenienie obniża się, a wartości pH ustabilizowały się nieznacznie przekraczając normy.

– Związki rtęci są zarówno obecne w wodzie płynącej, a szczególnie kumulują się w osadach dennych rzek, kanałów oraz zbiorników wodnych. Po wzruszeniu dna rzecznego związki rtęci mogą się uwolnić w większej ilości, wówczas rtęć pojawia się punktowo w próbach badawczych – można przeczytać w komunikacie GIOŚ.

Przyczyny zatrucia Odry

Magda Gosk, która pełni rolę zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska poinformowała, że rozważane są trzy przyczyny śnięcia ryb:

  • przedostanie się do wody substancji toksycznej,
  • niekorzystne warunki naturalne,
  • odprowadzenie do wody dużej ilości wód przemysłowych powodujących znaczne zasolenie,
  • połączenie hipotez 2 i 3.

Wyniki badań dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: https://www.gios.gov.pl/pl/

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI