Ładowanie

Żółte kamery CANARD łapią tych, którzy przejadą na czerwonym. Gdzie są zamontowane?

9 listopada, 2023

Fot. Tomasz Hołod/wroclaw.pl

Charakterystyczne, żółte kamery CANARD zostały zamontowane w trzech wrocławskich lokalizacjach. Ich zadaniem jest rejestrowanie pojazdów, które, łamiąc zasady ruchu drogowego, przejeżdżają na czerwonym świetle.

System CANARD to Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Nadzoruje go Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który z jego pomocą prowadzi pomiar odcinkowy, punktowy oraz Red Light. Ten ostatni system działa na zasadzie automatycznego rejestrowania kierowców, przejeżdżających na czerwonym świetle.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku:

  • wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, kierującemu grozi grzywna w postępowaniu mandatowym w wysokości 2 tys. zł. (art. 97a pkt 1 KW)
  • niestosowania się do sygnału drogowego, sprawcy wykroczenia grozi mandat karny w wysokości 500 zł (art. 92 § 1 kw).

Red Light we Wrocławiu

We Wrocławiu działa w trzech lokalizacjach, rekord jednak bije skrzyżowanie ulic Bystrzycka – Na Ostatnim Groszu – estakada Gądowianka. Kamery działają tam od kwietnia i tylko w nim złapały na gorącym uczynku 4 385 kierowców. Do października było ich już 12 225.

Dwa kolejne punkty obsługiwane przez CANARD to przejazdy kolejowo-drogowe przy ul. Szczecińskiej oraz przy ul. Średzkiej.