Od początku sierpnia wyłowiono z Odry ponad 7 ton martwych ryb. Zanieczyszczenie rzeki może oznaczać dla nas długotrwałą katastrofę ekologiczną. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska apeluje o rozwagę. Zoo Wrocław przyłącza się do apelu i informuje, jakie skutki dla mieszkańców może mieć skażenie epidemiologiczne Odry.

Zoo Wrocław jest zaniepokojone skażeniem epidemiologicznym Odry. Zanieczyszczenie rzeki, która przepływa przez centrum Wrocławia, oznacza nie tylko śmierć setek tysięcy ryb, ale także długotrwałą katastrofę ekologiczną, której skutki odczuwać będą mieszkańcy przez wiele lat.
Zatrucie rzeki
Zanieczyszczenie Odry może być spowodowane dostaniem się do wody mezytylenu. To toksyczny rozpuszczalnik, który powoduje śmierć wodnych organizmów.
– Nasza druga co do wielkości rzeka została bardzo mocno skrzywdzona, zatruta ciężką chemią. Dostajemy sygnały alarmowe z wielu środowisk, że rzeką spływają tony śniętych ryb, widzimy to nawet na naszej fosie we Wrocławiu, że dzieje się bardzo źle. Mogę zapewnić, że akweny znajdujące się na terenie naszego ogrodu są bezpieczne. Ryby jako wrażliwe organizmy mogą służyć jako wskaźniki skażenia, bioindykatory, gdyż na podobne zjawiska reagują jako pierwsze. Skala zatrucia środowiska sięga jednak o wiele dalej. Jak daleko, dowiemy się za jakiś czas. Jednak z duża pewnością już możemy przypuszczać dewastacja poczyniona przez skażenie jest największą tego typu klęską ostatnich lat. Widzimy martwe ryby, natomiast skażeniu uległy potężne odcinki rzeki. Z pewnością ucierpiały też inne kręgowce, w tym płazy podlegające ścisłej ochronie, jak również bezkręgowce. – skomentował Jakub Kordas, kierownik Akwarium z ZOO Wrocław.
Skutki odczują nie tylko zwierzęta
Pracownik ZOO Wrocław zauważa, że zanieczyszczenie Odry będzie miało fatalny skutek dla wielu żywych organizmów, w tym również dla nas.
– Środowiska związane z wodą słodką, czyli rzeki, jeziora oraz tereny podmokłe są najbardziej bioróżnorodnymi miejscami na całej kuli ziemskiej. To nie lasy, to nie rafy koralowe, a właśnie te środowiska są najbardziej produktywne dla nas. Skażenie Odry ma wpływ także na mieszkańców Dolnego Śląska. Pozbawia nas możliwości korzystania z dobrodziejstw rzeki, która kształtowała nasze województwo i jest autostradą zieleni dla Wrocławia. Doprowadziło do zubożenia naszego ekosystemu i śmierci rodzimych gatunków. Już nie tylko ryby, ale i bobry cierpią z powodu potwornego skażenia, które swoim zasięgiem dotarło nawet do Szczecina. Trucizna trawi najważniejszą przyrodniczo arterię zachodniej Polski. – poinformował Jakub Kordas, kierownik Akwarium z ZOO Wrocław.
Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Przypominamy, o czym należy pamiętać, zanim skażenie nie zostanie wyeliminowane:
– nie wchodźcie do Odry
– nie wpuszczajcie do niej psów
– nie dawajcie swoim zwierzętom pić z Odry
– nie łówcie ryb w Odrze