Ładowanie

Zorza polarna nad Dolnym Śląskiem

Zorza polarna w Polsce. Kolorowe niebo także na Dolnym Śląsku

6 listopada, 2023

Zorza polarna nad Dolnym Śląskiem fot. Marcin Kopij – fotografia FB

W sobotę i niedzielę (4 i 5 listopada) nad Polską można było zaobserwować niecodzienne zjawisko – zorzę polarną. Niesamowite efekty światle na niebie udało się uchwycić w kadrze internautom. Zobaczcie zdjęcia!

Zorza polarna to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk przyrodniczych na naszej planecie. To efekt świetlny, który powstaje w wyniku interakcji między wiatrem słonecznym a polem magnetycznym Ziemi. Zorze występują w różnych kolorach, a ich odcienie zależne są od rodzaju gazu w atmosferze oraz wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Ten piękny spektakl na niebie można zauważyć w okolicach biegunów magnetycznych, a więc najczęściej w krajach takich jak Norwegia, Szwecja czy Islandia. Przy odrobinie szczęścia to niecodzienne zjawisko można dostrzec także w Polsce. Warto śledzić prognozy pogody, a w czasie obserwacji wybrać miejsce znajdujące się z dala od dużych miast, aby uniknąć zanieczyszczenia świetlnego.

Zorza polarna na Dolnym Śląsku

W miniony weekend zorza polarna była widoczna m.in. na Dolnym Śląsku, w okolicach Przemkowa, Lubina, Gryfowa Śląskiego czy w Obiszowie, w gminie Grębocice.

Zorza z 5 listopada, około godz. 20. Oj działo się na niebie, wystarczyło na długim czasie naświetlania ustawić cokolwiek w kierunku północnym aby zobaczyć już jakieś kolory zorzy. Zorza nad makietą grodu w Obiszowie, Powiat Polkowicki, Grębocice Przyjazna Gmina, woj. dolnośląskie – napisał Marcin Kopij na Facebooku.

 

 

Tagi