Ładowanie

Zwiedzanie stopnia wodnego Rędzin z okazji 20 lat Polski w UE

14 maja, 2024

Źródło: RZGW we Wrocławiu, Facebook

20 lat Polski w UE to okazja, aby obejrzeć miejsca, na co dzień niedostępne. 23 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, odbędzie się zwiedzanie stopnia wodnego Rędzin na Odrze we Wrocławiu.

1 maja 2024 roku minęło 20 lat, od kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Dzięki środkom z niej płynącym do naszego kraju, udało się zrealizować liczne inwestycje, w tym modernizację stopnia wodnego Rędzin na Odrze we Wrocławiu. 23 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej we Wrocławiu zorganizują zwiedzanie tego obiektu. To hydrotechniczna konstrukcja z początku ubiegłego stulecia. Składa się na nią przepławka dla ryb, dwie śluzy żeglugowe; północna i południowa wraz z górnym i dolnym awanportem, które znajdują się na prawym brzegu oraz trzyprzęsłowy jaz. Do tego obiekty pomocnicze, jakimi są budynki i budowle, które służą do obsługi technicznej stopnia. 

Ostatni etap modernizacji stopnia wodnego Rędzin na Odrze we Wrocławiu, zakończony w 2023 roku, kosztował 59,4 mln złotych. Projekt został dofinansowany kwotą 39,7 mln złotych przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności 2014-2020. Priorytet: III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego. Działanie: Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych. 

Zwiedzanie stopnia wodnego Rędzin – przydatne informacje

Zwiedzanie odbędzie 23 maja, w godzinach 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00 w grupach. Rozpocznie się na ul. Piłkarzy 50. Dojeżdża tam autobus 118, można też na miejsce dostać się samochodem lub rowerem od strony Osobowic i Rędzina. Program wydarzenia zawiera m. in. zwiedzanie i oprowadzanie po wspomnianych obiektach stopnia wodnego. Zwiedzający zobaczą więc jaz, śluzy żeglugowa wraz z wrotami, sterówkę i przepławkę dla ryb. Wstęp jest bezpłatny, należy natomiast zapisać pod adresem mailowym: media.wroclaw@wody.gov.pl, w wiadomości zaś podać swoje imię i nazwisko. Osoby niepełnoletnie muszą wybrać się na wydarzenie z dorosłym opiekunem. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje zatem kolejność zgłoszeń.

Zobacz także: Niedługo Juwenalia. Najpierw parada, później zabawa i koncerty na Tarczyński Arena.

Tagi