Ładowanie

W samym sercu Parku Mikołaja Kopernika, nad malowniczą Fosą Miejską, wznosi się rzeźba Amor na Pegazie, będąca hołdem dla miłości i poezji.

Zwróciłeś uwagę na tę rzeźbę, niedaleko Teatru Lalek? To Amor na Pegazie

2 września, 2023

W samym sercu Parku Mikołaja Kopernika, nad malowniczą Fosą Miejską, wznosi się rzeźba Amor na Pegazie, będąca hołdem dla miłości i poezji. Fot. Polska-org.pl

W samym sercu Parku Mikołaja Kopernika, nad malowniczą Fosą Miejską, wznosi się jeden z najbardziej urokliwych, wrocławskich pomników. Amor na Pegazie to plenerowa rzeźba będąca hołdem dla miłości i poezji. Dowiedz się o niej więcej!

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Amor na Pegazie w Parku Mikołaja Kopernika

Autorem Amora na Pegazie jest rzeźbiarz Theodor von Gosen. Stworzył ją w 1913 roku, tego samego roku po raz pierwszy zaprezentowano ją podczas Wystawy Stulecia, organizowanej na terenach wystawowych wokół Hali Stulecia. Aktualnie jest nieodłącznym elementem wrocławskiego krajobrazu miejskiego. Znajdziemy go na Promenadzie Staromiejskiej, nieopodal południowo-wschodniego wejścia do Ogrodu Staromiejskiego przy Teatrze Lalek.

Symbolika rzeźby

Rzeźba przedstawia dwie mityczne postaci. Amor, chłopiec ze skrzydłami, to rzymski bóg miłości. Prawdopodobnie wcześniej częścią rzeźby był łuk, który jest jednym z atrybutów Amora. Koniem, którego dosiada, jest skrzydlaty Pegaz, który uważany jest za symbol natchnienia poetyckiego. Ukazanie dwóch tych postaci ze sobą symbolizuje związek między miłością a poezją — nierozerwalnie związanymi ze sobą sferami ludzkiego życia.

Ma on formę plenerowej rzeźby monumentalnej ustawionej na wysokim cokole. Rzeźba o wysokości ok. 2 metrów odlana jest z brązu, a stoi na dwumetrowym, wapiennym postumencie.

Tagi