Ładowanie

Zdjęcie ilustracyjne

Badanie SWPS: Czy młodzi ludzie pójdą na wybory?

23 września, 2023

Zdjęcie ilustracyjne fot. freepik.com

Ekspertki z ośrodka badawczego Młodzi w Centrum Lab Uniwersytetu SWPS opublikowały wyniki badań dotyczących uczestnictwa w wyborach parlamentarnych młodych ludzi. Jaki procent ankietowanych zamierza pójść jesienią do urn?

Badanie sondażowe zostało przeprowadzone w dniach 13-23 stycznia 2023 na Uniwersytecie SWPS w ramach projektu badawczego ULTRAGEN. Wzięło w nim udział 2104 osób między 18. a 35. rokiem życia. Wyniki ankiet zostały przedstawione w raporcie „Wchodzenie w obywatelską dorosłość. Polityczne wybory młodych Polek i Polaków 2023”.

Czy młodzi wyborcy wezmą udział w wyborach?  

Według badania, aż 78% ankietowanych planuje oddać głos w tegorocznych wyborach parlamentarnych.

Niemal jedna trzecia badanych deklaruje duże lub bardzo duże zainteresowanie polityką, a kolejne 44% określa swoje zainteresowanie jako średnie. Wyniki naszych badań wskazują na wzrost zainteresowania polityką wśród młodych ludzi na przestrzeni lat. Tę tendencję możemy obserwować od 2018 roku. Najwyższy wzrost przyniósł rok 2020, w którym kluczowe dla mobilizacji młodych stały się pandemia oraz zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej -– mówi prof. Paula Pustułka, socjolożka z Uniwersytetu SWPS.

Tylko 18% mężczyzn deklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach. W przypadku kobiet ten odsetek wyniósł 26%. W terminie wykonywania sondażu (styczeń 2023 roku) respondenci i respondentki wskazywali, że najchętniej zagłosowaliby na Konfederację (16%), Polskę 2050 (14%) i  Koalicję Obywatelską (14%). Mężczyźni chętniej niż kobiety wybierali Konfederację (mężczyźni – 24%, kobiety – 8%). Kobiety z kolei częściej oddawały głos na Lewicę (kobiety – 12%, a mężczyźni – 9% ) oraz na Polskę 2050 (kobiety – 16%, a mężczyźni – 12% )

Jakie poglądy polityczne mają młodzi ludzie?

Młodzi ludzie deklarują zarówno poglądy lewicowe (24%), prawicowe (23%), jak i w centrum (25%). 28% badanych nie było w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi i przy pytaniu o poglądy zaznaczyło opcję „trudno powiedzieć”.

Może to oznaczać zarówno brak zainteresowania polityką, niezdecydowanie polityczne, trudności w ulokowaniu swoich poglądów na skali prawica-lewica, jak i odrzucenie tradycyjnych podziałów politycznych –wyjaśnia prof. Pustułka.

Poglądy prawicowe dominują głównie u mężczyzn (32%). W przypadku kobiet jest to zaledwie 14%. Kobiety za to częściej identyfikują swoje poglądy jako lewicowe (kobiety – 27%, a mężczyźni – 21%).

Zobacz też: Prawybory w Wieruszowie. KO przed PiS

Tagi