Ładowanie

Fragment spotu

“Cicho już byłyśmy”. Mocny spot zachęca kobiety do udziału w wyborach

3 października, 2023

Fragment spotu "Cicho już byłyśmy", fot. YT

2 października w sieci zadebiutował poruszający spot Inicjatywy Wschód pod nazwą “Cicho już byłyśmy”. Klip ukazuje problemy kobiet w Polsce pod rządami PiS-u. Przekaz filmu jest jasny: 52 proc. społeczeństwa stanowią kobiety, dlatego to ich głos może być decydujący w jesiennych wyborach.

Spot “Cicho już byłyśmy” obrazuje problemy m.in. osób LGBT, kobiet w ciąży, nauczycielek, czy opiekunek dzieci z niepełnosprawnościami. W tle słyszymy krzywdzące i niesprawiedliwe komentarze polityków. W nagraniu pojawiają się wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego: „kobiety nie powinny mieć prawa głosu”  czy „kobieta jest czymś pośrednim pomiędzy mężczyzną a dzieckiem”, Jarosława Kaczyńskiego: “kobieta musi dojrzeć do tego, aby być matką. Ale jak do 25 roku życia daje w szyję…” czy Kazimierza Smolińskiego:  “tworzy się sztuczną narrację o jakimś piekle kobiet”. Możemy także przypomnieć sobie słowa Mateusza Curzydło, założyciela Fundacji Patriarchat, który przekonywał, że „dla kobiety sukces edukacyjny, to w głównej mierze rozrywka”. Bohaterki klipu pokazują, co sądzą o obecnej polityce wobec kobiet  – w ramach protestu wystawiają środkowy palec.  

Ważna rola spotu

Film jest skierowany do kobiet i powstał po to, aby zmotywować je do głosowania 15 października.

– Inna Polska jest możliwa i to na nią zagłosujemy 15 października. Nie chcemy biernie patrzeć, jak starsi panowie decydują za nas. Walczymy o to, by głos kobiet i dziewczyn wreszcie został usłyszany, bo to my stanowimy 52 proc. społeczeństwa. Tej jesieni idziemy na wybory. Cicho już byłyśmy. A Ty? — podkreślają aktywistki Inicjatywy Wschód.

Kobiety nie chcą brać udziału w wyborach

Według danych z marcowego badania IPSOS, aż 45 proc. kobiet nie wie, czy będzie głosować w wyborach. Dr Marta Żerkowska-Balas z Uniwersytetu SWPS tłumaczy, że przyczyną takiej deklaracji może być brak wiary kobiet w sprawczość ich głosu. Przeprowadzona przez badaczkę analiza ukazuje, że w głosowaniu biorą udział w szczególności kobiety wykształcone w średnim wieku, pochodzące z większych miast, a także kobiety regularnie chodzące do kościoła.

Tagi