Fragmenty oper i operetek Stanisława Moniuszki, a także występy chórów i tancerzy – to wszystko i jeszcze więcej czeka nas podczas nadchodzącego 61. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego, który odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia 2023 roku.
W tym roku 61. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski zainauguruje występ jednej z najważniejszych grup artystycznych w Polsce – Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zespół, który od dziesięcioleci zachwyca publiczność zarówno w kraju, jak i za granicą, przyniesie ze sobą bogactwo folkloru i tradycji, tworząc niepowtarzalny spektakl wizualno-muzyczny.
Symfonie, koncerty fortepianowe, kameralne utwory, chóry oraz operetki – wszystko to będzie dostępne dla melomanów pragnących poszerzyć swoje muzyczne horyzonty. Występy jak co roku odbywać się będą w różnych lokalizacjach miasta takich jak Teatr Zdrojowy, Sala Koncertowa w pijalni, Teatr pod blachą czy Muszla Koncertowa. Jak co roku o godz. 12:00 z balkonu wspomnianego Teatru Zdrojowego wybrzmi hejnał festiwalowy. Nie zabraknie również korowodu, w pięknych strojach z epoki moniuszkowskiej.
Nie tylko muzyka
61. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski to nie tylko koncerty i recitale. To również okazja do ciekawych spotkań. W programie m.in: panel dyskusyjny “Moniuszkowskie Dywagacje”, w którym udział w roli jednego z wielu panelistów weźmie Redaktor Naczelny Polskiego Radia Chopin prof. Marcin Gyms.
Dodatkowo przy współpracy z restauracją CECH. na uczestników czekać będzie szereg dodatkowych atrakcji. Poza kwadransowymi koncertami, które będą nowością w programie festiwalu, goście będą mogli wziąć udział w dyskusji „Moniuszko-Smacznie”, która w restauracji odbędzie się już pierwszego dnia Festiwalu. Z prof. Marcinem Gmysem, współautorem operowej książki kucharskiej „Moniuszko w kuchni” rozmawiać będzie red. Monika Szulc, a całe spotkanie połączone będzie z prezentacją słynnej kawy deserowej „Moniuszko”.
Z pewnością wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert finałowy w Teatrze Pod Blachą, na którym wystąpi wokalistka Kasia Moś pod batutą znanego dyrygenta Adama Sztaby.
Prze trzy dni festiwalu, każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie. Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny.
Pełny program prezentujemy poniżej.