Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Czermnej to miejsce gdzie zebrano przedmioty i wyposażenie związane ze starymi, zanikającymi już zawodami: garncarstwem, kowalstwem, tkactwem czy pieczeniem chleba i wyrobem masła.
Powstanie idei Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju (około 200 metrów od Kaplicy Czaszek) jest odpowiedzią na coraz szybsze zanikanie tradycyjnych rzemiosł. To inicjatywa, która wyrosła z troski o dziedzictwo kulturowe regionu i pragnienie przekazania wiedzy młodszym pokoleniom.
Bogactwo Tradycji
Szlak Ginących Zawodów prezentuje różnorodność i bogactwo dawnych rzemiosł, które niegdyś stanowiły ważny element lokalnej gospodarki. Zebrano tu przedmioty i wyposażenie związane ze starymi, zanikającymi już zawodami: garncarstwem, kowalstwem, tkactwem czy pieczeniem chleba i wyrobem masła. Na terenie gospodarstwa stoi drewniany wiatrak, który można zwiedzać i zobaczyć jak kiedyś pozyskiwano mąkę. Z mąki w tradycyjnym piecu chlebowym opalanym, drewnem można upiec chleb. Po pokazie degustacja – pajda chleba ze smalcem.
Działa tu także warsztat kowalski – kowal pokazuje jak wykuwano podkowy, i opowiada o tym ginącym zawodzie. Można także podziwiać proces tworzenia glinianych naczyń – lub spróbować swoich sił – i samemu wykonać dla siebie pamiątkę z tego miejsca.
Dodatkowo można zapoznać się z zasadą działania warsztatu tkackiego, podziwiać wyroby szydełkarskie i gobeliny, jak również przedmioty gospodarstwa domowego z dawnych lat – np maselnicę.
To urokliwe miejsce przyciąga rodziny z jeszcze jednego powodu. To tutaj znajduje się wyjątkowe mini zoo, w którym poza unikatowymi maszynami rolniczymi i akcesoriami życia codziennego z dawnych lat – wplecionymi starannie w krajobraz miejsca – zobaczyć można m.in wielbłąda, zebry, bawoły, jeżozwierze, małpki, strusie, kozy, lamy czy różnego rodzaju ptactwo takie jak, bażanty, pawie, gęsi czy żurawie.
Na miejscu znajduje się również wielka wiata, w której można urządzić przyjęcie rodzinne czy ognisko z przyjaciółmi.
Szlak Ginących zawodów to miejsce wyjątkowe. To miejsce stanowiące pomost między przeszłością a teraźniejszością, które zachwyci nie tylko dzieci, ale i dorosłych.