Ładowanie

Nieletni odpracowują swoje błędy na rzecz wrocławskich instytucji

5 czerwca, 2024

Fot. UM Wrocławia

Z początkiem 2023 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które umożliwiło kierowanie nieletnich do prac społecznych. O takiej formie kary, zadecyduje sąd rodzinny. Określa wówczas jej czas, wymiar oraz sposób kontroli. Wrocławskie Centrum Integracji zajmuje się organizacją prac społecznych nieletnich. 

–  Wrocławskie Centrum Integracji ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Dzięki temu osoby skazane pracują na rzecz szkół, przedszkoli, schroniska dla zwierząt czy charytatywnej stołówki. Nowe zadanie – organizacja prac społecznych dla osób nieletnich, jest kontynuacją tych działań. Teraz swoje błędy  odpracowuje u nas pięcioro nastolatków – tłumaczy Ewa Żmuda, wicedyrektorka  Wrocławskiego Centrum Integracji.

Procedura, w przypadku osób nieletnich nie różni się bardzo od tej stosowanej, gdy chodzi o dorosłych. Gdy nieletni otrzymują decyzję sądu, kierowani się do Wrocławskiego Centrum Integracji. Łączy ono Sąd oraz partnerów, u których prace społeczne są organizowane. Są więc to na przykład szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, stowarzyszenia, fundacje, rady osiedli czy organizacje kościelne. Kuratorzy sądowi mają za zadanie kontrolowanie tego, jak przebiega wykonanie przez nieletnich tego środka wychowawczego. Pomaga im w tym wCI, które koordynuje tę współpracę i na bieżąco informuje kuratorów rodzinnych o sytuacji nieletnich, gdy jest taka potrzeba. 

 W opinii kuratorów prace na cele społeczne doskonale sprawdzają się wobec nieletnich, których czyn miał charakter chuligański i był skierowany przeciwko dobru wspólnemu (różnego rodzaju dewastacje), ale również wobec osób, u których inne środki wychowawcze były trudne do zastosowania, chociażby ze względu na wiek nieletniego. Wierzymy, że praca na cele społeczne umocni w młodej osobie poczucie odpowiedzialności i przygotowuje do życia we wspólnocie – wyjaśnia  Aleksander Samek, kurator w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

Organizacja prac społecznych dla osób skazanych we Wrocławiu:

  • 1 000 osób rocznie odpracowuje swój wyrok na rzecz miasta
  • 100 000 odpracowanych godzin rocznie
  • 2,5 mln zł – wartość prac wykonywanych przez osoby skazane

W tym roku Wrocławskie Centrum Integracji przyjęło pięcioro nieletnich, którzy muszą odpracować swoje błędy. Praca tych młodych ludzi jest organizowana od poniedziałku do soboty, zarówno rano, jak i wieczorem. Wszystko po to, aby mogli pogodzić swoje obowiązki szkolne z realizacją prac społecznych.

Nieletni zajmują się głównie pielęgnacją terenów zielonych, sprzątaniem śmieci, zamiataniem chodników, a zimą usuwaniem śniegu i posypywaniem chodników piaskiem. Mogą również wykonywać drobne prace malarskie oraz inne zadania, wynikające z potrzeb placówek, takie jak prace informatyczne czy biurowe.

Zobacz również: Miasto sfinansuje 8 projektów samorządów uczniowskich.

Tagi