Ładowanie

Od 2016 roku w Polsce działa program

Absurdy w służbie zdrowia. Seniorzy mają problem z uzyskaniem darmowych leków

11 sierpnia, 2023

Od 2016 roku w Polsce działa program "Leki 75+"  wprowadzony przez PiS. Seniorzy mieli dzięki niemu otrzymać darmowe leki. Okazuje się jednak, że problem z uzyskaniem recepty może mieć aż 97 proc. osób starszych. Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay

Od 2016 roku w Polsce działa program “Leki 75+”  wprowadzony przez PiS. Seniorzy mieli dzięki niemu otrzymać darmowe leki. Okazuje się jednak, że problem z uzyskaniem recepty może mieć aż 97 proc. osób starszych.  

Program “Leki 75+” miał w teorii zapewnić osobom powyżej 75. roku życia darmowe leki na receptę z tzw. listy “S”, która zawiera 2057 pozycji obejmujących 175 substancji. Niestety dla sporej części seniorów uzyskanie recepty umożliwiającej odbiór darmowych środków medycznych może być wyzwaniem.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Trudności z otrzymaniem darmowych leków

Recepta “S” “z automatu” jest wystawiana tylko przez lekarzy pierwszego kontaktu. Specjaliści, żeby móc przepisać osobom starszym darmowe leki, muszą najpierw sprawdzić przez internet historię medyczną pacjenta. Konieczna jest weryfikacji ilości oraz rodzaju przepisanych leków świadczeniobiorcy, która możliwa jest wyłącznie po uzyskaniu zgody pacjenta za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta – IKP.  Takie zezwolenie musi być udzielone za każdym razem przy wizycie u lekarza.

Z rządowych danych wynika, że IKP posiada tylko 3 proc. osób powyżej 75. roku życia.

Seniorzy z małych miejscowości, żeby otrzymać receptę na darmowe leki często poświęcają na to wiele czasu. Najpierw muszą dostać się do specjalisty, a potem do lekarza pierwszego kontaktu w ich rodzinnych miastach. Specjalistyczne leki nie są dostępne we wszystkich aptekach , przez co seniorzy ponownie muszą udać się do większego miasta w celu otrzymania środków medycznych.

Problem potwierdza Naczelna Izba Lekarska

Brak IKP to nie jedyne utrudnienie w dostępie do recepty „S”. Nie wszyscy lekarze potrafią obsługiwać system, a czasami jest on niedostępny dla specjalistów z  powodu braku wykupienia funkcji przez jednostkę medyczną.   

– Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej zgłosili, że faktycznie problem istnieje i ma różne natężenie w różnych regionach Polski. W wielu poradniach i szpitalach system komputerowy, na którym pracują lekarze, nie ma opcji wglądu do IKP nawet wtedy, kiedy pacjent umie i chce upoważnić lekarza. Szpital czy poradnia po prostu nie wykupiły tej funkcji mimo obowiązku jej posiadania liczonego już w latach – mówi rzecznik NIL Jakub Kosikowski.

Czy będą zmiany w programie “Leki 75+” ?

Wiceminister Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że resort planuje wprowadzić poprawki w rządowym programie. 13 lipca 2023 roku zgłoszono projekt zmiany ustawy dotyczącej refundacji. Obecnie znajduje się on w fazie procesu legislacyjnego w parlamencie.

Tagi