W piątek, 15 września, Posłanka z Zielonych, Małgorzata Tracz, ubiegająca się o reelekcję do Sejmu z drugiego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu, zaprezentowała 6 konkretów dla zwierząt. Jej inicjatywa ma na celu ukrócenie cierpienia milionów zwierząt w Polsce, zarówno tych hodowlanych, domowych, jak i dzikich.
Posłanka Tracz jest autorką projektu ustawy zakazu hodowli na futra, który został złożony w obecnej kadencji Sejmu. Niestety, temat ten nie znalazł dotąd wystarczającego poparcia u rządzącej partii. W przyszłej kadencji Sejmu oczekuje się, że stanie się to jednym z pierwszych tematów do rozważenia. W trakcie konferencji prasowej obecna była Bogna Witkowska, działaczka Otwartych Klatek. Podkreśliła, że zakaz hodowli zwierząt na futra jest sprawą absolutnie podstawową, która powinna już dawno stać się rzeczywistością.
— Fermy przemysłowe to jest nie tylko ogromne cierpienie zwierząt, to jest także cierpienie ludzi. To jest niszczenie tkanki wiejskiej, to jest niszczenie polskiego rolnictwa, to jest zezwolenie na to, żeby mała grupka interesów czerpała ogromne zyski na wielkiej krzywdzie zwierząt — mówiła Witkowska.
Poruszony został także temat masakry dzików i obwodów łowieckich. Działacze twierdzą, że myśliwi stawiani są ponad społeczeństwo.
— Z Panią Małgorzatą Tracz współpracowaliśmy w wielu kwestiach. Jedną z podstawowych była kwestia przywilejów, jakie mają w naszym kraju myśliwi, których stawia się ponad społeczeństwo. Jest to 0,3% społeczeństwa polskiego, a tymczasem są ważniejsi w dostępie do lasów, do pól. […] Funkcja społeczna lasów jest czymś, co powinno być oczywiste — tłumaczył Alan Weiss z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Kolejnym problemem jest chów klatkowy. W Polsce aż 3 na 4 zwierzęta hodowane na cele ludzkiego spożycia przebywają w okropnych warunkach klatkowych. To dotyczy kur niosek, królików, cieląt i samic świń, które są izolowane i cierpią w niewyobrażalny sposób.
— Są to 42 miliony zwierząt w Polsce rocznie. To więcej niż mamy obywateli. To tak, jakby każdy i każda z nas miał przy swoim łóżku zwierzę zamknięte w ciasnej klatce — mówiła Agata Wiencis z Compassion Polska.
Posłanka opowiedziała się także za inicjatywą czipowania psów i zapisywania ich w ogólnopolskiej bazie danych — PiESEL. W ten sposób łatwiej będzie można odnaleźć zagubione czworonogi, a osoby w okrutny sposób porzucający swoje zwierzęta będą mogły zostać zidentyfikowane.
Wprowadzenie inicjatyw w życie może znacząco poprawić los zwierząt w Polsce i przyczynić się do rozwoju bardziej etycznego i zrównoważonego społeczeństwa.
— 6 konkretów dla zwierząt, to jest jednocześnie 6 konkretów dla ludzi. To jest lepsze życie w czystszym środowisku, bezpieczniejszym dla ludzi — zwieńczyła Tracz.