Ładowanie

Ostra wymiana zdań pomiędzy Jackiem Sutrykiem a profesorem UWr. W tle Ukraina i Bandera

2 stycznia, 2024

Zakotłowało się pod jednym ze wpisów na mediach społecznościowych prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. W sekcji komentarzy filmu przedstawiającego najważniejsze wrocławskie inwestycje z 2024 roku pojawił się komentarz prof. Bogusława Pazia, nawiązujący do ludobójstwa na Wołyniu i ukraińskich zbrodniarzy. Panowie zdecydowanie nie gryźli się w język.

Film prezentujący TOP 10 największych inwestycji we Wrocławiu został opublikowany wraz z początkiem 2024 roku. Nieoczekiwanie wśród komentarzy pojawił się wpis profesora Bogusława Pazia z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Brzmiał on następująco:

Mer Lwowa w rozpaczy, czy Pan już wysłał kondolencje? „Tej nocy wróg wziął za cele dwa obiekty pamięci narodowej we Lwowie: uniwersytet w Dublanach, gdzie 100 lat temu studiował Stepan Bandera, i muzeum Romana Szuchewycza w dzielnicy Biłohorszcza. Symboliczne i cyniczne. Wojna o naszą historię” – napisał mer Lwowa w mediach społecznościowych.

Prezydent Wrocławia zdecydowanie nie gryzł się w język odpowiadając: – A mi jest potrójnie wstyd: 1. Że ktoś taki jak Pan jest profesorem, 2. Że ktoś taki jak Pan jest pracownikiem mojego Uniwersytetu, 3. Że ktoś taki jak Pan jest pracownikiem mojego Wydziału. Wszystko dla Pana i o Panu w Nowym Roku.

Na marginesie „wielki profesorze”, Lwowski Narodowy Uniwersytet Rolniczy w Dublanach koło Lwowa (gdzie mamy wielu przyjaciół), to dawna polska Akademia Rolnicza w Dublanach, założona w 1858 roku jako Wyższa Szkoła Rolnicza w Dublanach, a głównym założycielem szkoły był prezes GTG Leon Ludwik Sapieha – dodał ironicznie Jacek Sutryk.

Na odpowiedź Pazia nie trzeba było długo czekać – Sapieha tworzył muzeum Romana Szuchewycza? Co do historii Lwowa – nie musi mi Pan udzielać lekcji. Sam niech się Pan douczy – może dowie się kim byli Szuchewycz i Bandera. Niech Pan się przejdzie po cmentrzu Łyczakowskim i zobaczy, ile polskich nagrobków został zniszczonych przez to, że w ostatnich latach zmieniono im nazwiska z z polskich na ukraińskie. Swoją drogą, widział Pan popiersie Romana Szuchewycza – wykonawcy Rzezi Wołynia na polskiej szkole we Lwowie? Co Pan powie o obchodzonych co roku przez mera Sadowego we Lwowie urodzinach Stepana Bandery? – zapytał. 

Samo pytanie miało być nawiązaniem do świętowanej 1 stycznia rocznicy urodzin Stepana Bandery, który odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu oraz Kresach Południowo-Wschodnich. 

Prezydent Wrocławia do odpowiedzi nie odniósł się już pisemnie. Opublikował krótkie nagranie z mszy kościelnej, w której udział brał Antonii Macierewicz, a którą prowadził ojciec Tadeusz Rydzyk. Prowadzący ceremonię śpiewająco wita na niej polityka i byłego ministra obrony narodowej słowami: “Dobrze, że jesteś, dobrze, że jesteś, doooooobrze, że jesteś”. Nagranie wideo zakończyło bogatą w ostre argumenty i złośliwości wymianę zdań.

Wrocław pomaga Ukrainie

Od dnia 24 lutego 2022 roku, kiedy to wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy, Wrocław wspierał i wspiera osoby bezpośrednio dotknięte wojną. Za jej sprawą, m.in. do Wrocławia przybyły setki tysięcy Ukraińców, którzy uciekali przed ostrzałem rakiet. Władze Wrocławia błyskawicznie zareagowały na nagłe pojawienie się w mieście ogromnej liczby osób potrzebujących pomocy w każdym wymiarze: noclegów, jedzenia, pracy, opieki zdrowotnej, wsparcia psychologicznego. Test humanitaryzmu rewelacyjnie zdali również mieszkańcy Wrocławia, którzy w sposób spontaniczny i bezinteresowny ruszyli by pomagać sąsiadem zza wschodniej granicy. 

To właśnie m.in. wydarzenia takie jak przypadająca 11 lipca rocznica rzezi wołyńskiej lub rocznica urodzin Stepana Bandery mogą być wykorzystywane w prorosyjskiej agendzie, której jedynym celem jest osłabienie relacji pomiędzy mieszkańcami Polski i Ukrainy. Należy jednak pamiętać, że od powodzenia obrony tej drugiej, zależeć może bezpieczeństwo pierwszej. 

 

Tagi