Kandydatka Trzeciej Drogi może uzyskać poparcie Jerzego Michalaka, kandydata Bezpartyjnych Samorządowców, w zamian za utrzymanie stanowisk w samorządzie województwa – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.
Byłby to kolejny przejaw przenikania się środowisk koalicjanta PiS w dolnośląskim Sejmiku z Komitetem Izabeli Bodnar. Wcześniej na jej listach do rady miejskiej i sejmiku znaleźli się współpracownicy marszałka województwa, Cezarego Przybylskiego.
Według „Gazety Wyborczej” Jerzy Michalak rozważa poparcie w II turze kandydatki Trzeciej Drogi. Miałoby to wiązać się z utrzymaniem stanowisk dla Bezpartyjnych Samorządowców w strukturach podległych urzędowi marszałkowskiemu. Sam Michalak miałby utrzymać stanowisko prezesa Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, a przedstawiciele jego ugrupowania mieliby wejść do większościowej koalicji formującej się w Sejmiku.
Czy współpraca Bodnar-Michalak może oznaczać kolejną kadencję Cezarego Przybylskiego w fotelu Marszałka? Rozmówcy „Wyborczej” nie przesądzają sprawy, choć przedstawiciele Platformy Obywatelskiej jasno odcinają się od tej kwestii. Współpraca środowiska odchodzącego Marszałka z posłanką Trzeciej Drogi ma jednak głębsze korzenie.
Na listach Trzeciej Drogi aż roiło się od byłych współpracowników Cezarego Przybylskiego, którzy wspierali go na różnych etapach jego pracy jako marszałka województwa. Listę do Sejmiku w okręgu wrocławskim otwierał Adam Zawada, były dyrektor Departamentu Marszałka w Urzędzie Marszałkowskim. Mandat radnej Sejmiku objęła Natalia Gołąb – żona rzecznika prasowego Trzeciej Drogi i równocześnie Pełnomocnika Marszałka ds. Odry. We Wrocławiu na listach do rady miejskiej liderami byli Wioleta Susmanek – była dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich oraz Michał Woźnica – niegdyś pracownik Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego i podległych instytucji kultury.
Bezpartyjni w wyborach do sejmiku województwa dolnośląskiego uzyskali poparcie 10,55% i wprowadzili tylko 3 radnych. Wybory wygrała Koalicja Obywatelska, która z 15. radnymi będzie główną siłą rządzącą regionem. Z czwórką radnych Trzeciej Drogi ma wymaganą większość, 19 głosów potrzebnych do powołania Marszałka, a żeby zabezpieczyć stabilną większość, może sięgnąć po przedstawicielkę Lewicy, Martę Stożek, która w okręgu wrocławskim uzyskała jedyny mandat dla tego ugrupowania.