Ładowanie

Zdjęcie ilustracyjne.

Rewolucja w kodeksie pracy po wyborach parlamentarnych. Co może nas czekać?

13 października, 2023

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels

Kwestie związane z pracą i warunkami zatrudnienia zajmują ważne miejsca w programach wyborczych partii, których członkowie ubiegać się będą o mandaty w najbliższych wyborach parlamentarnych 15 października. Jak może zmienić się kodeks pracy?

Najwięcej uwagi partie poświęcają kwestiom wynagrodzeń i czasu pracy. Niektóre z pomysłów są naprawdę przełomowe jak np. skrócenie tygodniowego czasu pracy do 35 godzin. Niektóre z punktów programów dotyczą pracy zdalnej czy luki płacowej między kobietami i mężczyznami.

35-godzinny tydzień pracy i prawo do odłączenia

Ta zmiana jest jedną z najbardziej rewolucyjnych, do jakich mogłoby dojść. Lewica proponuje 35-godzinny tydzień pracy. Taka zmiana miałaby być wprowadzana stopniowo. Obecna, kodeksowa norma to 40 godzin.

Polska należy do państw europejskich, w których pracuje się najciężej. Chcemy nowoczesnego państwa dobrobytu, w którym jest czas na rodzinę, pracę i na odpoczynek. Polacy potrzebują oddechu. Dlatego chcemy skrócić czas pracy do 35 godzin tygodniowo, ale z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia — mówiła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy.

Ciekawą propozycją Lewicy jest także prawo do odłączenia, czyli prawo do nieodbierania telefonów i maili od przełożonych poza godzinami pracy. Prace nad wdrożeniem tego typu regulacji trwają już na poziomie unijnym.

Luka płacowa i chorobowe

Trzecia Droga zaznacza konieczność likwidacji tzw. luki płacowej.

Za tę samą pracę należy się równa płaca. Zlikwidujemy różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Kobiety nie mogą otrzymywać niższego wynagrodzenia, wykonując taką samą pracę jak mężczyźni — czytamy w programie Trzeciej Drogi.

Na tę kwestię zwraca uwagę także Lewica — partia chce, by pracownicy mieli dostęp do informacji o luce płacowej w swoim zakładzie pracy. Nawiązuje także do wynagrodzenia chorobowego.

Każdy chory pracownik powinien móc w spokoju wrócić do zdrowia, nie narażając innych pracowników. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy ze względu na zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy będą wynosić 100 proc. płacy — zapowiada Lewica.

Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska proponują odciążenie pracodawców z obowiązku wypłaty wynagrodzenia chorobowego. KO proponuje także wsparcie dla kobiet powracających do pracy po urodzeniu dziecka — tzw. babciowe.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje m.in. ułatwienie w przyznawaniu grantów pracodawcom na zatrudnienie bezrobotnego rodzica, opiekuna osoby niepełnosprawnej lub sprawującego opiekę nad osobą zależną.

Praca zdalna

PiS także dopłaty do utworzenia stanowisk do pracy zdalnej dla m.in. bezrobotnych osób młodych (do 30 lat) oraz rodziców (do 45. roku życia). Dofinansowanie uzyskać będzie można wtedy, gdy praca zdalna wykonywana będzie na terenie zagrożonym depopulacją, np. w małych miasteczkach i wsiach.

Praca w niedzielę

Po wyborach mogą ulec zmianie przepisy dotyczące pracy w niedzielę oraz wynagrodzenia za nią. Jest to powiązane z obecnie obowiązującym zakazem handlu w ostatnim dniu tygodnia, który obowiązuje od 2018 roku. Koalicja Obywatelska planuje zniesienie tego zakazu, gwarantując jednocześnie każdemu pracownikowi (nie tylko tym zatrudnionym w sektorze handlu) dwie wolne niedziele w miesiącu oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.

Tagi