Premier Donald Tusk ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Na przełomie miesiąca powinniśmy poznać już oficjalnych kandydatów, którzy wystartują we Wrocławiu. Jak wynika z najnowszego sondażu, obecny prezydent miasta może pokonać swoich potencjalnych konkurentów nawet bez wsparcia PO.
Do tej pory start w wyborach samorządowych we Wrocławiu ogłosili prezydent Jacek Sutryk oraz Robert Suligowski z Zielonych. Na liście potencjalnych kandydatów wymienia się również nazwiska Mirosławy Stachowiak-Różeckiej z PiS, Michała Jarosa z KO, Izabeli Bodnar z Trzeciej Drogi czy Krzysztofa Maja z Bezpartyjnych Samorządowców.
Jacek Sutryk wygrywa w lokalnych sondażach
W dniach 28 grudnia 2023 – 4 stycznia 2024 w mieście przeprowadzono badanie SW Research na próbie 1000 osób. Sondaż został wykonany metodą CATI na zlecenie środowiska prezydenta Wrocławia. Największe poparcie otrzymał Jacek Sutryk – 34%. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: potencjalna kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka – 16%, lider dolnośląskiej PO Michał Jaros – 15%, Krzysztof Maj z Bezpartyjnych – 4%, Robert Suligowski z Zielonych – 2%, Robert Grzechnik z Konfederacji – 1%. 18% ankietowanych nie ma zdania, a 10% odmówiło odpowiedzi.
W grudniu ukazały się wyniki innego sondażu przeprowadzonego przez lokalne środowisko prezydenta. Jacek Sutryk uzyskał 39%, Mirosława Stachowiak-Różecka – 20%, a Michał Jaros – 16%.
Nadal nie wiadomo czy Jacek Sutryk otrzyma poparcie PO. Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia i poseł KO stwierdził, że Michał Jaros to “bardzo poważny kandydat na urząd prezydenta”. Z kolei senator Grzegorz Schetyna przyznał, że dla niego kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest na ten moment obecny prezydent miasta. Wyniki sondażu jasno pokazują, że Jacek Sutryk może liczyć na bardzo wysokie poparcie, nawet bez wsparcia środowiska Platformy Obywatelskiej.
Kadencja Jacka Sutryka. Jak zmienił się Wrocław?
W trakcie 5-letniej kadencji Jacka Sutryka we Wrocławiu powstały m.in.: TAT na Nowy Dwór (koszt 386 mln zł), tramwaj na Popowice (koszt 222 mln zł ), obwodnica Leśnicy (koszt 181 mln zł), osiedle TBS Wrocław na Leśnicy (koszt 90 mln zł), nowe Mosty Chrobrego (koszt 83 mln zł), Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 25 przy ul. Asfaltowej (koszt 56 mln zł) czy Aquapark na Brochowie (koszt 36 mln zł). MPK kupiło 46 tramwajów Moderus Gamma i 50 nowoczesnych autobusów. Miasto inwestuje również w zieleń oraz drogi dla pieszych i rowerzystów. Z roku na rok wydłuża się trasa Promenady Krzyckiej położonej wzdłuż nasypu kolejowego Towarowej Obwodnicy Wrocławia. Prawie gotowa jest też Aleja Wielkiej Wyspy, która łączy Krzyki z Biskupinem i Sępolnem. Aktualnie robotnicy wykańczają chodniki i ścieżki rowerowe.
Zobacz też: Równe 5 lat kadencji. Prezydent Jacek Sutryk podsumował ważne inwestycje